Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Obezite ameliyatından en az 2 hafta önce diyetisyen desteği ile protein ağırlıklı, düşük yağ ve düşük kalorili sıvı ağırlıklı bir diyete başlanarak ameliyata hazırlık yapılmalıdır.
tüp mide öncesi diyet yapılır mı?

Obezite Ameliyatından Önce Diyet Yapılır Mı?

Obezite Cerrahisi Öncesi Diyet Yapılmalı mı?

Obezite cerrahisine karar verdiğiniz anda yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeye karar vermiş olursunuz. Ameliyattan sonra diyet yapacak, sağlıklı beslenmeyi öğrenecek ve zayıflayacaksınız. Peki ameliyat öncesinde de diyet yapmanız gerekli mi?

Kesinlikle “Evet”. Obezite cerrahisi ile tedavide diyetisyen desteğinin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta vurguluyoruz. Diyetisyen desteği ameliyattan sonra değil, ameliyattan en az 2 hafta önce başlamalıdır.

Zaten yıllarca başarısız diyetlerle yorulmuş hastalar için bu kulağa çok kötü gelebilir. Hastanın ameliyattan sonra yiyemeyeceği düşüncesi ile normalden daha fazla yeme eğilimi de olağandır. Ancak bu diyet uygulama olarak da amaç olarak da normal diyetlerden farklıdır. Hastayı hem ameliyata hem de ameliyat sonrası yaşayacağı hayat tarzı değişikliğine hazırlamak için bu diyet son derece önemlidir.

Obezite ameliyatı öncesi yapılan diyet sürece nasıl katkı sağlar?

 • Vücudu ameliyata hazırlar. 2 haftalık bu diyet sayesinde hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi yandaş hastalıklarınız kontrol altına alınır. Dolayısıyla ameliyat sırasında yaşanabilecek komplikasyon riski en aza indirgenmiş olur.
 • Vücut yağ oranının azalmasını sağlar. Karaciğer yağlanması her obezite hastasında belli derecelerde bulunur. Yağlanma ne kadar fazlaysa, yani karaciğer ne kadar büyümüş ve yağlı ise, ameliyat sırasında mideye ulaşmak o denli güç olur. Ayrıca karaciğer yaralanmaları ve kanamaya kadar bütün riskler de artacaktır. Bu yüzden karaciğer başta olmak üzere karın içi yağlanmada sağlanabilecek en ufak azalma bile bizim için son derece önemlidir.
  Araştırmalarda, düzgün uygulanacak 2 haftalık diyetin, en az 6 aylık diyet kadar etkili şekilde karaciğer yağlanmasını gerilettiği ve karaciğeri küçülttüğü gösterilmiştir.
 • Riskleri azaltır. Ameliyat öncesinde çok az miktarda da olsa kilo kaybı sağlandığı takdirde risklerde önemli oranlarda azalma gözlemlenmektedir.
 • İyileşme sürecini kolaylaştırmak. Nutrisyonel olarak eksiksiz, sağlıklı bir bedende yara iyileşmesi daha hızlı ve sıkıntısız gerçekleşir.
 • Ameliyat sonrası beslenme düzenine daha kolay adapte olmanızı sağlar. Ameliyattan sonra sizi köklü bir değişim bekliyor. Vücut ve beyin bir anda yapılan büyük değişikliklere büyük tepkiler verir. Bu diyet sizi ameliyat sonrası için fiziksel ve psikolojik olarak daha hazır duruma getirir.

Ameliyattan önce yapılacak diyet nasıl bir diyet?

Uygulanacak diyet kişiye göre değişmekle birlikte temelde düşük yağ ve düşük kalorili, proteinden zengin ve sıvı ağırlıklı bir diyettir.

2 hafta boyunca;

 • Sigara
 • Alkol
 • Hamur işleri ve bol karbonhidrat içeren gıdalar
 • Kızartmalar ve bol yağ içeren gıdalar
 • Rafine şeker içeren her türlü gıdalar
 • Asitli ve şekerli içecekler

tüketilmemelidir. Ayrıca protein ağırlıklı beslenip gerekirse protein takviyesine başlanmalı, yağ ve karbonhidrat fakiri gıdalar tercih edilmelidir. Yemekleri yavaş yavaş, çok çiğneyerek yemeli ve karnınızı tıka basa doyurmaktan kaçınmalısınız.

Son 2 güne kadar yarı katı ve yumuşak kıvamda besinler tercih edilmeli, son 2 gün ise sıvı diyetine geçilmelidir. Bu süreçte yeterli su içmeyi de sakın ihmal etmeyin.

Ameliyattan önceki gece saat 22:00’den sonra su dahil hiçbir şey tüketilmemelidir.

Erkam Tülübaş

Erkam Tülübaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağın hastalığı olarak adlandırılmaya başlanan obezite birçok yandaş hastalıkla birlikte sağlığımızı tehdit ediyor. Obezite hakkında bilinç oluşturmak ve toplumu önlenebilir bu hastalıktan mümkün olduğunca arındırmak adına paylaştığımız bilgileri takip ve tavsiye etmenizi önemsiyoruz. Lütfen sosyal medya hesaplarımıza ve diğer yazılarımıza da bir göz atın.

Mutlaka Okumalısınız
mide balonu fiyatı hesaplama
Mide Balonu
Erkam Tülübaş

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir? Mide balonu fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir? Fiyatlar neden değişkenlik gösterir? Okuyun, öğrenin…

Yazıyı Oku »

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Videolara da göz atın...

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

E-mail grubumuza kaydolarak yeni yazılardan ve diğer gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

× Yardımcı olabilir miyiz?