Mide Balonu ile Obezite Tedavisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mide Balonu ile Obezite Tedavisi

Mide Balonu ile

Obezite Tedavisi

Mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biri ve hatta en çok tercih edilenidir. Obezite tedavisinde uzun süredir kullanılan mide balonları, kullanıldıkları sürede etkinliğini ispatlamış, diğer alternatiflerine göre birçok yönüyle öne çıkmış ve sık tercih edilir hale gelmiştir. Mide balonu fiyatı yönünden diğer tedavi yöntemleriyle neredeyse eşdeğer olmasının yanında, farklı yönlerden birçok avantajı olduğu için mide balonu taktırmak isteyen hastaların çoğunlukta olması normal bir durum.

Mide balonunun avantajlarından bahsedecek olursak, en önemlisi mide balonu cerrahi müdahale gerektirmez. Dolayısıyla tüm cerrahi riskler ortadan kalkmış olur. Enfeksiyon gibi hiç istenmeyen komplikasyonların endişesini taşımazsınız.  Bir zamanlar çok revaçta olan “Mide Kelepçesi” metabolizmada değişikliğe neden olan bir cerrahi işlem değildi, ancak yine de cerrahi bir işlemdi. Hastaların yeterince yarar sağlayamaması neticesinde artık uygulanmayan bu yöntem, yerini günümüzde tüp mide ameliyatına bırakmıştır. Tüp mide ameliyatı, morbid obez (40 üzeri V.K.İ) kategorisinde olan hastalar için daha ideal bir yöntemdir.

mide balonu

Vücut Kitle İndeksi cerrahi sınırlarda olmayan ve tedavi olmak isteyen hastaların cerrahi dışı obezite tedavilerine yönelmeleri daha doğru bir yaklaşımdır. İşte bu durum; metabolizmada değişiklik yapmadan, kısa sürede, çok yüksek Vücut Kitle İndeksine sahip olmayan kişilerin vermesi gereken miktarda kiloyu cerrahi risklere katlanmadan verebilmesini sağlayan mide balonunun popülaritesinin artmasına neden olmuştur. Tüm bunların yanında mide balonunun iyileşme süresinin çok kısa olması, hastanede kalmayı gerektirmemesi, ihtiyaç duyulduğunda yeniden mide balonu takılabilmesi gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

Vücut Kitle İndexi Nedir?

Vücut kitle indeksi kişinin boyuna oranla sağlıklı kiloda olup olmadığını belirlemek ve sınıflandırmak için kullandığımız bir veridir. Vücut kitle indeksi  sınıflandırması şöyledir:

16’dan azAşırı düşük kilo
16 ile 18,5 arası:Düşük kilo
18.5 ile 25 arasıNormal (sağlıklı kilo)
25 ile 30 arasıAşırı kilo
30 ile 35 arasıObez (sınıf 1)
35 ile 40 arası:Obez (sınıf 2)
40 üzeriObez (sınıf 3)

Vücut kitle indexinizi öğrenmek için vücut kitle indexi hesaplama formunu doldurunuz. Formu dolduruğunuzda vücut kitle indeksinizi göreceksiniz.


Mide Balonu Nasıl Zayıflatır?

Mide balonu midenizde yer kaplayarak mide hacminizi küçültür. Bu da size çabuk doyma ve geç acıkma gibi avantajlar sağlar. Mide balonunun iki temel amacı vardır. Birincisi diyet yapmanızı kolaylaştırmasıdır. Diyet yapmakta zorlanan kişilerin genelde en büyük sorunu ani gelen açlık krizleridir. Mideniz boş olduğunda salgıladığı hormonların etkisiyle bir an önce yemek yiyerek açlığınızı giderme dürtüsüne kapılırsınız. 

Hızlıca yemek yemeye başlarsınız, gıdaların mideden geçişi de hızlı olduğundan aslında doysanız bile beyin doyduğunuzu anlamaz ve yeme isteği devam eder. Burada da ani açlık krizlerinin yanına tıka basa yemek gibi bir sorun eklenmiş olur. 

Ve bu durum tekrarlana tekrarlana sağlıksız bir yeme alışkanlığı olarak karşımıza çıkar ve sonunda hasta “Ben diyet yapamıyorum!” şikayetiyle ya bize başvurur, ya da denemekten vazgeçer. İşte bu durumda mide balonu zayıflamanıza iki yönlü katkı sağlar. 

Hem midenizde hacim kapladığı için mide tamamen boş olduğu durumlarda yaşanan ani açlık krizlerini yaşamazsınız, hem de mide balonu besinlerin geçişini yavaşlattığı için doymanız kolaylaşırken, daha geç acıkmaya başlarsınız. Mide balonunun ikinci temel amacı ise kilo almanıza neden olan yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulup sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmenizdir. 

Bu çok önemli bir noktadır. Çünkü diyet yapmak size kilo verdirir, alınan kalori azaldığında normal şartlar altında kilo kaybı kaçınılmazdır. 

Ancak esas problem verdiğiniz kiloyu geri almamaktır. Biz hastalara obezite tedavisinde mide balonu ya da tüp mide gibi yöntemleri denemek için öncelikle çokça başarısız diyet denemeleri olması gerektiğini söyleriz. Ancak çoğu zaman bu cümle yanlış anlaşılır. Başarısız diyet denemesi, yalnızca diyetinize uyamayıp bıraktığınız, kilo veremediğiniz denemeler değildir.

Diyet yaparak verdiğiniz kiloları sonrasında geri aldığınız durumlar da birer başarısız diyet denemesidir. Mide balonu ile kilo verenler, balon midelerinden çıkarıldıktan sonra da kilolarını koruyabilmektedirler.

Çünkü mide balonunun midede bulunduğu süre sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek için gayet yeterli bir süredir. Yapılan kısa süreli diyetlerin, özellikle de belli yiyeceklere dayalı kısa sürede çok kilo verdiren şok diyetlerin size sağlayamayacağı şey kilo kaybı değil, kiloyu korumaktır. Yaşamınızı sağlıklı kilonuzda sürdürmenin tek yolu; sürdürülebilir doğru beslenme alışkanlığıdır. Mide balonu taktırmak yalnızca kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebilmeniz için gerekli süreyi ve desteği de size sağlar.

“Madem diyet yapacağım, neden mide balonu taktırıyorum?” sorusuna verilebilecek en iyi cevap budur. Zaten, diyet yapmadığınız yani alınan kaloriyi azaltmadığınız sürece kilo vermenin hiçbir yolu yoktur. Böylece mide balonunun nasıl kilo verdirdiği konusunu net bir şekilde açıkladığımızı düşünüyorum. Ayrıca konuyla ilgili “Mide Balonu Gerçekten İşe Yarıyor mu?” yazısına da bir göz atabilirsiniz. 

Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

Mide Balonu Çeşitleri

6 Aylık Mide Balonu adı üzerinde midenizde 6 ay süre ile kalan bir mide balonudur. Farklı markalarda mide balonları mevcuttur, bizim kullandığımız Medsil Mide Balonudur. 

Endoskopi ile uygulanır ve 6 ay sonra yine endoskopi ile midenizden çıkarılır. 6 aylık sürede hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama 10-20 KG kilo kaybı sağlanabilmektedir. 6 aylık mide balonu Vücut Kitle İndeksi 27-40 aralığında olan hastalar için idealdir. 

medsil-mide-balonu

1 Yıllık Endoskopik Mide Balonu (ORBERA)

1 yıllık mide balonu olarak kullandığımız Orbera Mide Balonu, midede bir yıl süre ile kalır ve endoskopi ile uygulanan bir balondur. 1 yılın sonunda yine endoskopi ile mide balonu midenizden çıkarılır.  Vermesi gereken kilo miktarı daha çok olan hastalar için daha uygundur. 1 yıllık mide balonu V.K.İ 27 üzeri hastalar için idealdir.

Ayarlanabilir Mide Balonu (SPATZ)

Ayarlanabilir mide balonu olarak adlandırılan Spatz Mide Balonu 1 yıl süre ile midede kalır. Endoskopi ile midenize yerleştirilen bu balonun diğer balonlardan farkı ise gerektiği durumlarda yine endoskopi ile hacminin ayarlanabilir olmasıdır. 

Diğer balonlarda balonun hacmi sabit iken yani bir kere şişirildikten sonra sabit kalırken, SPATZ3 mide balonunun hastanın ihtiyacına göre hacmi artırılıp, azaltılabilmektedir. 

Ayarlanabilir Mide Balonu Beden Kitle İndeksi 30-40 aralığındaki hastalar için daha ideal bir yöntemdir.

Mide Balonu ile Obezite Tedavisi

Yutulabilir Mide Balonu (Allurion)

Yutulabilen mide balonu Allurion Mide Balonu, uygulama açısından diğer mide balonlarından farklıdır. Endoskopi gerektirmeyen Allurion Balon su ile yutularak uygulanır. Kapsül şeklindeki mide balonu hap yutar gibi yutulur ve 4 ay süreyle midede kalır. Dört ayın sonunda ise içeriği kendiliğinden boşalarak, boşaltım yoluyla vücuttan atılır ve dolayısıyla çıkarma işlemi yoktur. Yutulan mide balonu ile ortalama 15-20 KG verilebilir. Bu mide balonu için Vücut Kitle İndeksi 27-40 arasında olmalıdır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu ile daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

Mide Balonu ile Obezite Tedavisi

ANESTEZİ, ENDOSKOPİ, ÇIKARMA İŞLEMİ YOK

Kapsül Şeklinde Yutulabilir Mide Balonu; Allurion Mide Balonu

Klasik mide balonu uygulamalarının yanı sıra Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ Allurion Mide Balonu Uygulaması da yapmaktadır. Anestezi ve Endoskopi olmadan bir bardak su ile yutabileceğiniz mide balonu ile standart mide balonları ile aynı faydayı sağlarsınız. Üstelik çıkarma işlemi de yok. Allurion mide balonu yaklaşık 4 ay sonra içeriği kendiliğinden boşalarak doğal yollarla vücuttan atılır. Bu son derece konforlu ve etkili mide balonu çeşidi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mide Balonu takılması işlemi halk arasında mide balonu ameliyatı şeklinde adlandırılsa da cerrahi bir işlem değildir, mide balonu uygulaması her hangi bir kesi olmaksızın ağızdan mideye girilerek yapılan bir işlemdir.


Standart mide balonları hafif sedasyon altında, endoskopi ile uygulanır ve süresi dolduğunda yine endoskopi ile midenizden çıkarılır. Son yıllarda uygulamayı daha da kolaylaştıran ve daha çok riski bertaraf eden bir mide balonu çeşidi de obezite tedavileri arasında yerini aldı. Yutulan Mide Balonu şeklinde adlandırdığımız bu mide balonu çeşidi su ile yutularak uygulanır ve süresi dolduğunda doğal yollarla vücuttan atılır. Endoskopi, anestezi ve çıkarma işlemi gerektirmeyen bu yeni nesil yutulabilir mide balonu etkinlik açısından da diğer mide balonları ile aynıdır.

Uygulamanın biraz daha detayına girecek olursak; standart mide balonu uygulamasında mide içerisi endoskopi ile incelendikten sonra uygulamaya bir mani yoksa balon endoskopi yardımıyla mide içerisine yerleştirilir. Metilen mavi renkte bir sıvı ile balon 400-700 ml şişirilir. Mide balonunun ne kadar şişirileceği balonun çeşidine ve mide hacmine bağlıdır. Şişirilen balon mide içerisinde bırakılır ve istenilen konumda olduğuna emin olunarak işlem bitirilir. Endoskopik mide balonu yerleştirilmesi ortalama 15-20 dk. Süren bir işlemdir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması ise şu şekildedir; kapsül şeklindeki mide balonu su yardımıyla hap yutar gibi hastaya yutturulur. Röntgen çekilerek balonun doğru konumda olduğu doğrulanır. Daha sonra kapsülün ucundaki kateter yardımı ile mide balonu doktorunuz tarafından su ile şişirilir. Sonrasında doktorunuz kateteri çekerek ağzınızdan çıkarır ve uygulama bitmiştir. Su ile yutulan mide balonu uygulaması 10-15 dk. süren bir işlemdir. 

Mide Balonu Uygulaması ve Sonrası Hakkında Soru Cevaplar

İşlem öncesi 12 saatlik açlık gerekmekte, son 6 saatte sıvı dahi almamanız gerekmektedir. Son 1 hafta içerisinde aspirin ve benzeri kan sulandırıcıların kesilmesi önerilmektedir.

Mide balonu uygulaması ortalama 15 dakika sürmektedir.
Endoskopik mide balonlarında işlem anestezi eşliğinde yapıldığı için mide balonu takıldıktan sonra 1 saat kadar hastanede kalmanızı öneririz. Yutulabilir mide balonu taktıranlar için bu durum söz konusu değildir.
İşlem sonrası aynı gün taburcu olursunuz. İşe dönüş süresi hastanın balona uyum sağlamasına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 1-3 gündür.

Mide Balonu takıldıktan sonra hastalarda midede kasılma, bulantı, kramp gibi şikayetler olabilmektedir. Mide balonu taktıranların yorumlarına bakıldığında bazı hastalarda hiçbir şikayet yaşanmamaktadır. Hangi hastalarda bu şikayetlerin olabileceğini kestirmek pek mümkün değildir. Bu nedenle bulantı olacakmış gibi hastaya bilgilendirme yapılır ve gereklilik halinde kullanması gereken medikal tedavisi düzenlenir.

Mide balonu sonrası bulantı,kusma ,kasılma gibi şikayetler bir haftaya kadar olabilmekle birlikte hastaların büyük bir bölümünde iki üç gün içerisinde geçmektedir.
Tüm destek tedavilerine rağmen bulantı,kramp gibi şikayetleri gerilemeyen hastalarda mide balonu çıkarılmak zorunda kalınabilmektedir. Bu şekilde hastanın balona uyum sağlayamaması ve balonun çıkarılması olasılığı %8 – 10’dur.
Balonun türüne göre 6 ay yada 1 yıl sonra balonun mideden çıkarılması gerekmektedir. Yutulan mide balonu için ek işlem gerekmemektedir. 4 ay sonunda vücuttan kendiliğinden doğal yollarla atılmaktadır.
Balon ,takılırken olduğu gibi anestezi eşliğinde endoskopi yardımı ile çıkarılmaktadır. Şişirilen balonun önce içeriği boşaltılmakta sonrasında endoskop yardımı ile dışarı alınmaktadır.
Hayır, mide balonu patlamaz fakat delinebilir. Konuyla ilgili detaylı bilginin yer aldığı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
Hastanın yaşı, yandaş hastalıkları, başlangıç kilosu gibi birçok kritere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 10-20 kg arasındadır. Mide balonu çıkarıldıktan sonra da diyet ve egzersiz programını devam ettirmek tekrar kilo almamanız için son derece önemlidir. Yapılan çalışmalarda total vücut ağırlığının ortalama %15-20’sinin mide balonu ile verilebileceği gösterilmiştir.
Mide Balonu uygulanabilecek kişiler diyet yapmakta zorlanan ve/veya fazla kiloya bağlı sağlık sorunları yaşayanlardır. Mide balonu için belirli şartlar vardır. Öncelikle balon türüne göre yukarıda detaylı olarak verdiğimiz, mide balonu için gerekli beden kitle endeksine sahip olmak önemlidir. Vücut kitle indeksi mide balonu uygulamasına karar vermek için tek başına yeterli değildir. Bazı durumlarda vücut kitle indeksi, yaş vb. faktörler ikinci planda değerlendirilebilir. Yandaş hastalıklar, abdominal yağlanma, yeme bozuklukları varlığı gibi birçok etken değerlendirilip uygulamaya karar verilebilir. Ayrıca tüp mide ameliyatı olacak morbid obez hastalara da ameliyata hazırlık aşamasında kilo kaybı sağlamak için mide balonu uygulaması yapılabilir.

Mide balonu mide hastalıkları olanlara, hamilelere, daha önce tüp mide ameliyatı olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere veya yakın zamanda kanser tedavisi görmüş olanlara uygulanmaz. Mide hastalıkları olanlara mide balonu uygulamasından önce gerekli tedavi uygulanarak, tedavi sonrasında mide balonu uygulaması yapılabilmektedir. Aynı şekilde kanser tedavisi sonrasında hastayı takip eden onkoloji uzmanı ile birlikte mide balonu uygulamasına karar verilebilmektedir.

Emzirme döneminde mide balonu takılamaz şeklinde kesin bir yargı doğru olmasa da, ben emzirirken mide balonunu tavsiye etmiyorum. Süt miktarını ve kalitesini etkileyebileceği için mide balonu uygulamasını emzirme dönemi sonrasına ertelemek en doğrusu olacaktır.
Mide balonu 18-65 yaş arasındakilere yapılabilir. 18 yaş altındaki kişilerde mide balonu uygulaması çok gerekli görülürse, çocuk endokrin uzmanı ve aile onayı ile yapılabilmektedir.
Mide balonu taktırdıktan sonra günlük hayatınızda balon kaynaklı yaşayabileceğiniz bir sıkıntı neredeyse yoktur. Normal yaşantınıza devam edebilirsiniz, beslenme alışkanlıklarınız dışında hayatınızda hiçbir değişiklik olmaz. Yalnızca adaptasyon süreci dediğimiz ilk günlerde rahatsızlık yaşamasanız bile dinlenmenizi, ağır işlerden ve yoğun egzersizlerden kaçınmanızı öneririz. Sonrasında spor, egzersiz, yüksek tempolu çalışma, cinsel aktivite veya diğer her türlü aktiviteyi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Dövüş sporlarıyla ilgilenen kişilerin karna künt travma almamaya özen göstererek bu sporlara devam etmeleri dahi mümkündür. Beslenme açısından ise asitli içeceklerden ve alkolden uzak durmalısınız.Bunlar yüksek kalorili olmalarının yanı sıra, reflü oluşumuna da sebep olabilir. Ayrıca diyetinize mümkün olduğunca uyum sağlamalı, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeterince sağlayabildiğinize emin olmalısınız. Amacımız sadece kilo vermek değil, sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak olmalıdır.
Mide balonu uygulamaları SGK veya Özel Sağlık sigortası tarafından karşılanmamaktadır.

"Mide balonu kaç lira?" tüm bu sorular arasında en popüleri olsa gerek 🙂

Mide balonlarının çeşidine göre ve uygulamanın yapıldığı yere göre Türkiye'de güncel 2024 mide balonu fiyatları 20.000 TL ile 80.000 TL arasında değişmektedir. Uygun hasta olup olmadığınızı ve bizim mide balonu uygulama fiyatlarımızı öğrenmek için bizimle iletişime geçin. Mide balonu fiyatı nasıl belirlenir, neye göre değişir ve mide balonu fiyat araştırması yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebileceğiniz detaylı bir yazımız da var, mutlaka okuyun:

Mide Balonu Fiyatları

op. dr. erkam tülübaş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER
allurion mide balonu
Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım