Ergenlikte Obezite; Etkileri ve Obezite Cerrahisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Ergenlikte Obezite; Etkileri ve Obezite Cerrahisi

Obezitenin Ergen ve Çocuklar
Üzerindeki Etkisi

Günümüzde salgın gibi yayılmaya devam eden obezite, ergenlerin ve çocukların da yaşamlarını tehdit ediyor.

Bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları hiç de iç açıcı değil.  Bugün Türkiye’de yaklaşık 2 milyon çocuk obez.

Obezite her yaşta sağlığımızı tehdit ediyor ama ergenlik çağı obezitesi ve çocukluk çağı obezitesinin çok daha fazla öneme sahip olduğunu düşünüyorum.

Obezitenin birçok hastalıkla doğrudan bağlantılı olduğu biliniyor. Çocukluk çağından gelen obezite ise vücudumuza kat kat fazla zarar veriyor.

Tam gelişim çağında obezitenin yıkıcı etkilerine maruz kalan çocuklar ve ergenler fiziksel ve psikolojik olarak birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalıyorlar.

Kas-iskelet sistemleri yetişkinlerden farklı olarak daha fazla etkilenmektedir.

Ergenlerde obezite, alt ekstremite eklem ağrısı, zayıf fiziksel fonksiyon ve dejeneratif eklem hastalığı geliştirme riski yüksek olan kıkırdak anormallikleri ile ilişkilidir. 

obezite cerrahisinde çocuklar

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Obezitenin ergenlikte psikoloji üzerindeki olumsuz etkisi ise üzerine düşülmesi gereken bir diğer önemli konudur. İlerideki yaşantılarını şekillendirecek, kişilik özelliklerinin, sosyal yaşantı için gerekli davranışlarının şekillendiği, kabul görme ihtiyacının en belirgin olduğu bu önemli dönemde obezite ile mücadele etmek zorunda olmak onlar için çok güç olabilir. Özgüven eksikliği ve toplum tarafından dışlanma hissi, içine kapanmayı ve motivasyon azlığını beraberinde getirir.

Sosyal yaşamdan soyutlanma ve okul derslerinde performans düşüklüğü yaşamaları olasıdır. Bu sorunlarla başa çıkmak için daha fazla yemek yemeyi seçerek fazla kilolarını arttırmaya devam etmeleri sık görülür.

Diyet yapmaya isteksiz olabilirler ya da verdikleri kiloları kısa süre sonra geri alarak obeziteyle mücadele etmekten vazgeçebilirler. Bu sebepten ergenlikte obezite tedavisinde profesyonel psikolojik destek almak çok önemlidir.

Ergenlerde Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi yetişkinlerde olduğu gibi ergenlerde de  geleneksel kilo verme yöntemleriyle önemli kilo kaybı sağlayamayan hastalar için hayat kurtarıcı olabilir. 

obez çocuklarda beslenme

Ameliyat şartları yetişkinlere göre farklıdır ve 18 yaş altı hastalar için Çocuk Endokrin Uzmanı, Çocuk Beslenmesi Uzmanı, Pedagog gibi uzmanların da desteği ile daha komplike bir ekip çalışması olması taraftarıyım.

Ergen ve çocuklarda ameliyat için gerekli vücut kitle indeksi şartları da farklıdır. Obezite Cerrahisi sonrasında üç yıllık cerrahi sonuçları incelenen 242 hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya göre;

  • Kas- iskelet sistemi ve alt ekstremite ağrıları, ameliyattan sonraki 12 ay içerisinde %40 azalmış ve 3 yıl boyunca da azalmaya devam etmiştir .
  • Zayıf fiziksel işlev prevalansı %40’tan, %20’nin altına düşmüştür.
  • Ameliyat sonrası altı ayda fiziksel rahatsızlıklar düzelmeye başlamış ve sonrasında düzelmeye devam etmiştir.

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Ergenlikte Obezite Cerrahisinin
Riskleri Var mıdır?

Tüp mide ameliyatının riskleri ergenlerde büyük ölçüde yetişkinlerle aynı olmakla birlikte , cerrahi sonrası vitamin ve mineral takviyeleri konusuna özel dikkat sağlanmalıdır.

Özellikle demir ve B12 Vitamini açısından uzun süreli yetersiz beslenme çocuk ve ergenlerde ciddi sorunlarla karşılaşılmasına sebep olur. Hem demir hem de B12 Vitamini eksikliği anemiye neden olabilir.

Ayrıca B12 Vitamini eksikliği önemli nörolojik işlev bozuklukluklara da neden olabilir.

Ergenlikte Obezite; Etkileri ve Obezite Cerrahisi

Bu nedenlerle ergenlerde obezite cerrahisi sonrası ek vitamin ve mineral takviyeleri özel olarak düzenlenmeli ve takip edilmelidir. Ayrıca seçilecek ameliyat yöntemi de titizlikle belirlenmeli, hasta tüm bulgularla ele alınarak her açıdan değerlendirilmelidir. 5 yıl boyunca sürdürülen bir araştırma sonuçlarına göre Gastric By-Pass yöntemi uygulanan hastalarda Demir ve B12 Vitamini seviyelerinde ki düşüş, Tüp Mide yöntemi uygulanan hastalardan iki kat daha fazladır.

Doğru yöntem seçimi ve düzenli kontroller ile obezite cerrahisi sonrası yaşanabilecek sorunlar bertaraf edilebilir.  Böylelikle obezite kaynaklı sorunlarından kurtulan çocuk ve ergenler sağlıklı bir gelişim gösterebilir ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.

Sağlıkla kalın…

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım