Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Çocuk ve ergenlerde obezitenin etkileri ve obezite cerrahisi ile tedavi hakkında merak ettiğiniz herşey bu yazıda.
Ergenlikte obezite cerrahisi.

Ergenlikte Obezite; Etkileri ve Obezite Cerrahisi

 

Günümüzde salgın gibi yayılmaya devam eden obezite, ergenlerin ve çocukların da yaşamlarını tehdit ediyor. Bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları hiç de iç açıcı değil.  Bugün Türkiye’de yaklaşık 2 milyon çocuk obez. Obezite her yaşta sağlığımızı tehdit ediyor ama ergenlik çağı obezitesi ve çocukluk çağı obezitesinin çok daha fazla öneme sahip olduğunu düşünüyorum.

Obezitenin Ergen ve Çocuklar Üzerindeki  Etkisi

Obezitenin birçok hastalıkla doğrudan bağlantılı olduğu biliniyor. Çocukluk çağından gelen obezite ise vücudumuza kat kat fazla zarar veriyor. Tam gelişim çağında obezitenin yıkıcı etkilerine maruz kalan çocuklar ve ergenler fiziksel ve psikolojik olarak birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalıyorlar.

Kas-iskelet sistemleri yetişkinlerden farklı olarak daha fazla etkilenmektedir. Ergenlerde obezite, alt ekstremite eklem ağrısı, zayıf fiziksel fonksiyon ve dejeneratif eklem hastalığı geliştirme riski yüksek olan kıkırdak anormallikleri ile ilişkilidir.  Fazla kilolu ergenlerde ciddi eklem ağrıları ve bağlantılı olarak fiziksel aktivite zorluğu oldukça sık görülür. Bunun dışında yaşayabilecekleri diğer rahatsızlıklar şöyledir:

  • Kolesterol yüksekliği
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Şeker hastalığı (Tip 2 diyabet)
  • İlerleyen yaşlarda kanser olma riskinde artış
  • Uyku apnesi

Obezitenin ergenlikte psikoloji üzerindeki olumsuz etkisi ise üzerine düşülmesi gereken bir diğer önemli konudur. İlerideki yaşantılarını şekillendirecek, kişilik özelliklerinin, sosyal yaşantı için gerekli davranışlarının şekillendiği, kabul görme ihtiyacının en belirgin olduğu bu önemli dönemde obezite ile mücadele etmek zorunda olmak onlar için çok güç olabilir. Özgüven eksikliği ve toplum tarafından dışlanma hissi, içine kapanmayı ve motivasyon azlığını beraberinde getirir. Sosyal yaşamdan soyutlanma ve okul derslerinde performans düşüklüğü yaşamaları olasıdır. Bu sorunlarla başa çıkmak için daha fazla yemek yemeyi seçerek fazla kilolarını arttırmaya devam etmeleri sık görülür. Diyet yapmaya isteksiz olabilirler ya da verdikleri kiloları kısa süre sonra geri alarak obeziteyle mücadele etmekten vazgeçebilirler. Bu sebepten ergenlikte obezite tedavisinde profesyonel psikolojik destek almak çok önemlidir.

Çocuklarda vücut kitle indeksi.

Ergenlerde obezite cerrahisi

Obezite Cerrahisi yetişkinlerde olduğu gibi ergenlerde de  geleneksel kilo verme yöntemleriyle önemli kilo kaybı sağlayamayan hastalar için hayat kurtarıcı olabilir. Ameliyat şartları yetişkinlere göre farklıdır ve 18 yaş altı hastalar için Çocuk Endokrin Uzmanı, Çocuk Beslenmesi Uzmanı, Pedagog gibi uzmanların da desteği ile daha komplike bir ekip çalışması olması taraftarıyım.

Ergen ve çocuklarda ameliyat için gerekli vücut kitle indeksi şartları da farklıdır.

Obezite Cerrahisi sonrasında üç yıllık cerrahi sonuçları incelenen 242 hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya göre

  • Kas- iskelet sistemi ve alt ekstremite ağrıları, ameliyattan sonraki 12 ay içerisinde %40 azalmış ve 3 yıl boyunca da azalmaya devam etmiştir .
  • Zayıf fiziksel işlev prevalansı %40’tan, %20’nin altına düşmüştür.
  • Ameliyat sonrası altı ayda fiziksel rahatsızlıklar düzelmeye başlamış ve sonrasında düzelmeye devam etmiştir.

Ergenlikte Obezite Cerrahisinin Riskleri Var mıdır?

Tüp mide ameliyatının riskleri ergenlerde büyük ölçüde yetişkinlerle aynı olmakla birlikte , cerrahi sonrası vitamin ve mineral takviyeleri konusuna özel dikkat sağlanmalıdır. Özellikle demir ve B12 Vitamini açısından uzun süreli yetersiz beslenme çocuk ve ergenlerde ciddi sorunlarla karşılaşılmasına sebep olur. Hem demir hem de B12 Vitamini eksikliği anemiye neden olabilir. Ayrıca B12 Vitamini eksikliği önemli nörolojik işlev bozuklukluklara da neden olabilir.

Bu nedenlerle ergenlerde obezite cerrahisi sonrası ek vitamin ve mineral takviyeleri özel olarak düzenlenmeli ve takip edilmelidir. Ayrıca seçilecek ameliyat yöntemi de titizlikle belirlenmeli, hasta tüm bulgularla ele alınarak her açıdan değerlendirilmelidir. 5 yıl boyunca sürdürülen bir araştırma sonuçlarına göre Gastric By-Pass yöntemi uygulanan hastalarda Demir ve B12 Vitamini seviyelerinde ki düşüş, Tüp Mide yöntemi uygulanan hastalardan iki kat daha fazladır.

Doğru yöntem seçimi ve düzenli kontroller ile obezite cerrahisi sonrası yaşanabilecek sorunlar bertaraf edilebilir.  Böylelikle obezite kaynaklı sorunlarından kurtulan çocuk ve ergenler sağlıklı bir gelişim gösterebilir ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.

Erkam Tülübaş

Erkam Tülübaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağın hastalığı olarak adlandırılmaya başlanan obezite birçok yandaş hastalıkla birlikte sağlığımızı tehdit ediyor. Obezite hakkında bilinç oluşturmak ve toplumu önlenebilir bu hastalıktan mümkün olduğunca arındırmak adına paylaştığımız bilgileri takip ve tavsiye etmenizi önemsiyoruz. Lütfen sosyal medya hesaplarımıza ve diğer yazılarımıza da bir göz atın.

Mutlaka Okumalısınız
mide balonu fiyatı hesaplama
Mide Balonu
Erkam Tülübaş

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir? Mide balonu fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir? Fiyatlar neden değişkenlik gösterir? Okuyun, öğrenin…

Yazıyı Oku »

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Videolara da göz atın...

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

E-mail grubumuza kaydolarak yeni yazılardan ve diğer gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

× Yardımcı olabilir miyiz?