Hemoroid (Basur) Tedavisi – THD ile Ağrısız, Kesisiz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hemoroid (Basur) Tedavisi – THD ile Ağrısız, Kesisiz
THD ile Ağrısız, Kesisiz

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid (Basur, Mayasıl) Hastalığı Nedir?

Makat bölgesindeki doğuştan var olan damar ağlarının şişmesi, büyümesi, sarkması ve kanamaya yol açmasına hemoroid (basur, mayasıl) hastalığı denmektedir. Genç erişkin dediğimiz 20-40 yaş grubunda her dört kişiden birinde bu hastalığa rastlanmaktadır. Hemoroid hastalığı bacaktaki varislerin makat bölgesinde yer alan şeklidir. 

Hemoroid Hastalığının Nedenleri

Kesin bir neden bilinmemekle birlikte kabızlık, büyük tuvalet esnasında aşırı ıkınma, uzun süre tuvalette oturma, hamilelik, uzun süre ayakta durma makat etrafındaki toplardamarlarda basınç ve kan damarlarında genişlemeye neden olmaktadır. 

Bazı genetik hastalıklar, sık ishal olma, dışkı yumuşatıcı ilaçların bilinçsiz kullanımı diğer nedenler arasında yer almaktadır.

hemoroid - basur tedavisi
Bunları Biliyor Musunuz?

Hemoroid hastalarının yalnızca %10'u tedavi için doktora başvurmaktadır. Çoğunlukla utangaçlık ve korku sebebiyle doktora başvurmayan hastalar kendi kendilerine, etraftan duydukları yöntemlerle basurdan kurtulmaya çalışmakta ancak yalnızca yakınmaları azaltabilmektedirler. Tedavi edilmeyen hemoroid yaşam kalitenizi ciddi ölçüde düşürür.

Kalıcı çözümü ancak bir genel cerraha başvurarak bulabilirsiniz.

UTANMAYIN! GEÇ KALMAYIN!

Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

Hemoroid Hastalığı Kansere Yol Açabilir Mi?

Hemoroidlerin kansere dönüşmesi mümkün değildir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi ve asla ihmal edilmemesi gereken, bağırsak kanseri ile hemoroid hastalığının bulgularının birbiriyle karışması ve kanserin erken tanısında gecikmeye yol açmasıdır. 

Dışkılama alışkanlığında en küçük bir değişiklikte genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Hemoroid Hastalığı Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Makat bölgesinde herhangi bir şişlik olup olmadığını kontrol edilerek dış hemoroid tespiti yapılabilir. Sonrasında ise rektal muayene yapılarak kanamaya yol açan kanser hastalığı dışlanabilir. Eğer iç hemoroid söz konusuysa rektoskopi ile daha net bir şekilde makat bölgesi incelenebilir. Dışkılama sırasında ve sonrasında devam eden ağrı genellikle anal fissür (makat çatlağı) hastalığında görülmektedir. 

Hemoroid Hastalığının Modern Güncel Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Başarılı tedavi için öncelikle diğer kanama yapan nedenler (anal fissür, rektum ve bağırsak kanseri gibi) dışlanmalı, hastalığın doğru evrelemesi yapılmalıdır. Hemoroid hastalığı ameliyatsız veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Evre 1 de uygulanan ameliyatsız yöntemde dışkılama alışkanlığının düzeltilmesi, diyetin düzenlenmesi, sıcak su oturma banyoları, ağızdan alınan bazı ilaçlar ve makat çevresine uygulanan krem ve fitiller yer almaktadır.

Evre 2 ve 3 te ise THD(Transanal hemoroidal dearterializasyon), laser, bağlama yöntemi (bant ligasyon), iğne tedavisi ile kurutucu madde uygulanması (skleroterapi), infrared koagulasyon gibi yöntemlerle yatışa gerek kalmadan ayaktan, kısa sürede, kolay ve hızlı şekilde yüksek başarı oranları ile tedavi uygulanmaktadır.

Bant ligasyonu yöntemi uygun olmayan teknikle ve deneyimsiz kişiler tarafından yapıldığı takdirde şiddetli ağrılara sebep olabilir. 

Bu nedenle bu yöntemin tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Evre 4 te ise THD veya cerrahi girişimler kaçınılmaz olmaktadır.

Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

THD (Transanalhemoroidal Dearterializasyon)

Hemoroid memelerine kan taşıyan 3 ana atar damar olmak üzere 6 damar bağlanarak yapılan bir ameliyattır. Hemoroid Arter Ligasyonu (HAL) de denilen yöntemde, anüsten girilen alet yardımıyla hemoroide kan getiren atar damar bulunur ve 5-6 cm yukardan bağlanır atar damarı bağlanan hemoroide kan gelemediği için küçülür. Dış basurda küçülme olur. 

Lazer İle Hemoroid Tedavisi

Günümüzde lazer ile hemoroid tedavisi uygun evredeki hastalar için güvenli olarak uygulanabilmektedir.

Evre 2 ve 3 teki hastalar için daha çok tercih edilmektedir. Evre 4 hemoroidal hastalık için tek başına yeterli gelmemektedir.

Lazer ile hemoroid tedavisi lokal anestezi ile uygulanabileceği gibi sedasyon ve genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Işlem ortalama 15-30 dk sürmektedir.
İşlem sonrası hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.

Klasik cerrahi yöntemlerde görülebilen dışkı kaçırma, anal bölgede darlık ,
kanama, ağrı gibi komplikasyonlar görülmemektedir. 

THD Uygulaması ve Sonrası Hakkında Soru Cevaplar

Herhangi bir kesi olmaksızın anüsten özel bir alet yardımıyla girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Temel hedef hemoroide gelen kan akışını kesmektir. Bu şekilde dış basurda küçülme sağlanır.

Fibroitik olmayan her evredeki hemoroidal hastalığa uygulanabilir.

Hastada makatta şişlik, ağrı, kanama, kaşıntı, yanma gibi klasık hemorodai hastalık yakınmaları varsa hekimine başvurmalıdır.

İşlem sonrasında ağrı çok azdır veya hiç olmaz fakat klasik cerrahiyle kıyaslanmayacak kadar konforludur.

Çünkü işlem dentade line olarak adlandırdığımız bölgenin üzerinde (ağrısız bölge) yapıldığından ve doku kesi ile çıkarılmadığından ağrı beklenmez.

Genel anestezi eşliğinde yapılmaktadır.

THD işleminin uygulanması ortalama 30-45 dk. sürmektedir.

İlk 24- 48 saat içerisinde hafif geçici ağrı olabilir. Sonrasında hasta şikayetlerinin tamamen ortadan kalktığını farkedecektir.

Açık yara olmadığından hasta 24-48 saat sonra normal hayatına dönebilir.

Anal kanalda travmayı önlemek amacı ile kabızlığa yol açabilecek gıdalardan uzak durulmasında fayda vardır. Yüksek lifli diet ve günde en az 2 litre sıvı alımı önerilmektedir.

Hastaya ait özel bir durum yoksa özellikli tedaviye gerek yoktur.

İşlem minimal invaziv olduğundan ve açık yara bulunmadığından cinsel hayat için bir sakıncası yoktur.

5 yıllık takiplerde yaklaşık % 7 den az olarak bildirilmiştir. Hastalık tekrarı halinde thd tekrarlanabilir bir yöntemdir.

Hayır, normal anotomi korunmaktadır. Prolapsusu(sarkmayı) ortadan kaldırdığı için son derece fizyolojık bir işlemdir.

Bilinen kontrendikasyonu yoktur. Minimal invaziv işlem olduğu için yaşlılar ve genel durumu iyi olmayan hastalarda özellikle önerilen yöntemdir.

Fibrosis denilen yapışıklık yok ise engel değildir.

Ameliyatlarmızı anlaşmalı hastanelerde yapmaktayız, detaylı fiyat ve sigorta bilgisi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

op. dr. erkam tülübaş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER
allurion mide balonu