Obezite tedavisinde en sık kullanılan iki yöntem; Tüp Mide ve Mide Balonu. Hangisi size daha uygun?
Mide Balonu mu, Tüp Mide mi? Hangisi daha iyi?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email

Aslında böyle sorulduğunda birbirine alternatif iki yöntem arasında hangisi daha iyidir diye karşılaştırma yapılıyor gibi görünse de tüp mide ameliyatı ve mide balonu temelde amacı kilo verdirmek olan fakat birbirinden çok farklı iki prosedürdür. Belki de soruyu “Kimlere tüp mide, kimlere mide balonu uygundur?” şeklinde sormak daha doğru olacaktır.

Obezite tedavisinde amaç hastanın diyet ve egzersizle kilo veremediği, başarısız olduğu durumlarda hastanın durumuna en uygun prosedürü uygulayarak kilo vermesine yardımcı olmaktır. Cerrahi ve cerrahi dışı birçok tedavi seçeneğinden en sık kullanılan ikisi; mide küçültme ameliyatı ve mide balonu uygulamalarından hangisinin size uygun olduğunu merak ediyorsanız, bu yazı sizin için.

Öncelikle her iki prosedür hakkında kısaca bilgi verelim.

TÜP MİDE AMELİYATI NEDİR?

Tüp mide ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Laparoskopik olarak (kapalı yöntem) yapılır. Midenin yaklaşık %80’lik bir kısmı çıkarılır, kalan mide bir tüp şeklini alır. Fiziki olarak hastanın tüketebileceği yiyecek miktarını sınırlayan bu yöntem ile daha az yemek yiyerek kilo vermeniz sağlanır.Aynı zamanda fundus denilen midenin tepe kısmı da çıkarıldığı için hastanın iştahı da azalmaktadır.

 

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu cerrahi dışı obezite tedavilerinden biridir. Endoskopi ile uygulanan ve endoskopisiz su ile yutularak uygulanan çeşitleri vardır. Mide balonu uygulamasında midenize balon yerleştirilir ve daha sonra içerisi sıvı ile doldurularak midenizde belli bir hacim kaplar. Midenizde yer kaplayan bu balon sayesinde uzun süren tokluk hissi ve geç acıkma sağlanır. Bu şekilde kolayca diyet yapıp kilo vermeniz ve aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız amaçlanır.

ORTAK NOKTALARI

Her iki yöntemin de asıl amacı kişiye sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaktır.Kilo vermekte ve kilo verdikten sonra sağlıklı kilonuzu korumakta başarılı olabilmenin yegane yolu bu alışkanlığı edinmek ve sürdürebilmektir. Bu destek tedaviler ,başarmanız için gerekli yardım ve motivasyonu size sağlayacaktır.

AVANTAJLAR

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp mide ameliyatı Vücut Kitle İndeksi 40 üzerinde olan veya 35’in üzerinde olup yandaş hastalığı olan hastalar için ,yani vermesi gereken kilo miktarı fazla olan kişiler için ideal bir yöntemdir. Midenin alınan parçası “Açlık Hormonu” olarak bilinen Ghrelin hormonunun salgılandığı Fundus bölgesini de içerdiği için açlık hormonu salınımını azaltır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Kalıcı olan bu yöntem ile uzun vadeli sonuçlar elde edilebilir. Tüp mide ameliyatı sonrasında obeziteye bağlı yandaş hastalıkların birçoğunun iyileşmesi de mümkündür.

Mide Balonunun Avantajları

Mide balonu cerrahi bir işlem olmadığından iyileşme süresi oldukça kısadır. Balon takıldıktan sonra hastanede kalmayı gerektirmeyen hızlı bir işlemdir. Normal hayatınıza dönmeniz 1 ila 3 gün sürer. Mide balonu Vücut Kitle İndeksi 40’ın altında olan hastalar için idealdir ve cerrahi bir işleme gerek kalmaksızın 15-20 KG kilo kaybı sağlayabilir. Mide balonu gerekirse birden fazla kez uygulanabilir.

DEZAVANTAJLARI

Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları

Tüp mide ameliyatı geri döndürülemez bir yöntemdir. Midenin bir parçası çıkarılarak alınır ve dolayısı ile bunu geri döndürmenin bir yolu yoktur. Ancak mide balonuna göre daha etkili ve daha kalıcı kilo kaybını sağlamaktadır.

Mide Balonunun Dezavantajları

Mide balonu geçici bir yöntemdir. Mide balonu çeşidine göre 4, 6 ya da 12 ay süre ile midede kalır ve sonrasında çıkarılması gerekir. Hastalar bu süre zarfında sağlıklı beslenme alışkanlığı edinemedikleri takdirde geri kilo almaları olasıdır. Dolayısıyla mide balonu tüp mide gibi uzun vadeli sonuçlar sağlamaz ve ayrıca tüp mide kadar çok kilo kaybı da sağlayamaz. Bu sebeple Vücut Kitle İndeksi 40 üzerindeki hastalar için cerrahi tedaviler daha sağlıklı olacaktır.

PEKİ HANGİSİNİ SEÇELİM?

Yazının başında da belirttiğim gibi bu seçim tamamen hastanın durumuna bağlıdır. Kişiye en uygun prosedür hangisi ise o kişi için en iyisi de odur. Hangi uygulamanın hastaya daha uygun olduğunu belirlemek için muayenede hastanın mevcut durumu, Vücut Kitle İndeksi, bölgesel yağlanma durumu, kilo öyküsü, yeme alışkanlıkları, yandaş hastalıkları veya diğer kronik hastalıkları detaylıca değerlendirilir. Hastaya uygun yöntem, hastayla birlikte doğru seçildiğinde başarıya ulaşılması daha kolay ve olasıdır.

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir