Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatır?

Tüp mide ameliyatı gerçekten zayıflatıyor mu? Diyetler işe yaramazken mide küçültme ameliyatları nasıl zayıflatır? Verilen kilolar kalıcı olarak verilir mi?
Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email

Obeziteden kurtulmak için ameliyat şart mı?

Yıllarca diyet yaptınız, belki onlarca kez kilo verip geri aldınız ve anladınız ki yalnızca diyet yapmak kalıcı kilo vermek için yeterli değil. Peki tüp mide ameliyatı işe yarar mı? Bu sorunun cevabı “Evet”.

Tüp mide ameliyatı ile zayıflayanların çoğu aslında daha önce defalarca diyet yapmış, ciddi miktarda kilolar vermiş hastalardır. Fakat kiloları verdiklerinden daha hızlı bir şekilde geri almışlardır. Çünkü uzun süre obezite ile yaşayan beden kendini kilo kaybına karşı korumak için metabolik hızını ciddi miktarda düşürür. Bu durumda hastanın istediği kadar kilo verememesi ve verdiği kiloyu koruyamaması gayet doğaldır.

Görüldüğü gibi aslında bu bir irade sorunu değildir. Çözüm sindirim sisteminin doğal yapısını kalıcı bir şekilde değiştirmekten geçer ve bunu size ancak obezite cerrahisi sağlayabilir.

Obezite cerrahı, obezite doktoru

Tüp mide ameliyatı nasıl kilo vermenizi sağlar

Sleeve gastrektomi yani halk arasında kullanılan tabirle tüp mide ameliyatı obezite tedavisinde sıklıkla kullanılan ve çok etkili bir cerrahi yöntemdir. Bu cerrahi müdahale ile midenin hacmini oldukça küçültüyoruz. Daha küçük mide tabii ki daha az yemek ve daha az kalori demek.

Elbette sağladığı fayda bununla sınırlı değil. Tüp mide ameliyatı ile mideden çıkarılan parça, açlık hissini veren Ghrelin hormonunu salgılayan fundus bölgesini de kapsar. Açlık hissi azalan, yemek yeme isteği azalan hastanın kilo vermesi de oldukça kolaylaşır.

Başarılı bir mide küçültme operasyonunun ardından hastanın yeme alışkanlıklarını değiştirmesi ile birlikte hızla kilo kaybı başlar. İstenilen kilo verildikten sonra da kilolarını korumaları daha kolaydır. Yeme alışkanlıkları sağlıklı bir şekilde değişmiş, sindirim sistemi yapıları değişmiş ve metabolizmaları sağlıklı çalıştığı için ortada tekrar kilo almaları için sebep kalmamıştır. Ama yine de ameliyat sonrası belli oranda kilo alan hastalar da yok değil. Fakat bu kilo alımları hastanın kendi davranışlarından kaynaklıdır. Yeniden kilo alan hastaların neredeyse tümü öğün kapasitesinde artma olmaksızın öğün dışında tükettikleri yüksek kalorili atıştırmalar yüzünden kilo almaktadır. Obezite ameliyatı ile her ne kadar açlık hissi baskılansa da sağlıklı beslenmeden ödün verildiğinde herkes gibi operasyon geçirmiş kişiler de kilo alacaktır.

Obezite ameliyatlarından sonra yeniden kilo alan hastaların oranı beslenme uzmanı ve gerekirse psikolog desteği ile oldukça azalmaktadır. Zira senelerce obezite yüzünden birçok zorluk yaşamış, obeziteyle mücadele ederken maddi ve manevi pek çok sorunla karşılaşmış kişilerin obeziteden kurtulduktan sonra yeniden eski günlerine dönmemek için elinden gelen gayreti göstereceği şüphesizdir.

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir