Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatır?

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatır?

Obeziteden Kurtulmak İçin
Ameliyat Şart mı?

Yıllarca diyet yaptınız, belki onlarca kez kilo verip geri aldınız ve anladınız ki yalnızca diyet yapmak kalıcı kilo vermek için yeterli değil.

Peki tüp mide ameliyatı işe yarar mı? Bu sorunun cevabı “Evet”.

Tüp mide ameliyatı ile zayıflayanların çoğu aslında daha önce defalarca diyet yapmış, ciddi miktarda kilolar vermiş hastalardır. Fakat kiloları verdiklerinden daha hızlı bir şekilde geri almışlardır.

Çünkü uzun süre obezite ile yaşayan beden kendini kilo kaybına karşı korumak için metabolik hızını ciddi miktarda düşürür. Bu durumda hastanın istediği kadar kilo verememesi ve verdiği kiloyu koruyamaması gayet doğaldır.

Görüldüğü gibi aslında bu bir irade sorunu değildir.

Çözüm sindirim sisteminin doğal yapısını kalıcı bir şekilde değiştirmekten geçer ve bunu size ancak obezite cerrahisi sağlayabilir.

obeziteden ameliyatsız kurtulmak mümkün mü

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi kişinin boyuna oranla sağlıklı kiloda olup olmadığını belirlemek ve sınıflandırmak için kullandığımız bir veridir. Vücut kitle indeksi  sınıflandırması şöyledir:

16’dan azAşırı düşük kilo
16 ile 18,5 arası:Düşük kilo
18.5 ile 25 arasıNormal (sağlıklı kilo)
25 ile 30 arasıAşırı kilo
30 ile 35 arasıObez (sınıf 1)
35 ile 40 arası:Obez (sınıf 2)
40 üzeriObez (sınıf 3)

Vücut kitle indexinizi öğrenmek için vücut kitle indeksi hesaplama formunu doldurunuz. Formu dolduruğunuzda vücut kitle indexinizi göreceksiniz.


Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Vermenizi Sağlar

Sleeve gastrektomi yani halk arasında kullanılan tabirle tüp mide ameliyatı obezite tedavisinde sıklıkla kullanılan ve çok etkili bir cerrahi yöntemdir. Bu cerrahi müdahale ile midenin hacmini oldukça küçültüyoruz.

Daha küçük mide tabii ki daha az yemek ve daha az kalori demek.

Elbette sağladığı fayda bununla sınırlı değil. Tüp mide ameliyatı ile mideden çıkarılan parça, açlık hissini veren Ghrelin hormonunu salgılayan fundus bölgesini de kapsar. Açlık hissi azalan, yemek yeme isteği azalan hastanın kilo vermesi de oldukça kolaylaşır.

mide ameliyatından sonra sağlıklı beslenme

Başarılı bir mide küçültme operasyonunun ardından hastanın yeme alışkanlıklarını değiştirmesi ile birlikte hızla kilo kaybı başlar. İstenilen kilo verildikten sonra da kilolarını korumaları daha kolaydır.

Yeme alışkanlıkları sağlıklı bir şekilde değişmiş, sindirim sistemi yapıları değişmiş ve metabolizmaları sağlıklı çalıştığı için ortada tekrar kilo almaları için sebep kalmamıştır. Ama yine de ameliyat sonrası belli oranda kilo alan hastalar da yok değil. Fakat bu kilo alımları hastanın kendi davranışlarından kaynaklıdır. Yeniden kilo alan hastaların neredeyse tümü öğün kapasitesinde artma olmaksızın öğün dışında tükettikleri yüksek kalorili atıştırmalar yüzünden kilo almaktadır.

Obezite ameliyatı ile her ne kadar açlık hissi baskılansa da sağlıklı beslenmeden ödün verildiğinde herkes gibi operasyon geçirmiş kişiler de kilo alacaktır.

Obezite ameliyatlarından sonra yeniden kilo alan hastaların oranı beslenme uzmanı ve gerekirse psikolog desteği ile oldukça azalmaktadır. Zira senelerce obezite yüzünden birçok zorluk yaşamış, obeziteyle mücadele ederken maddi ve manevi pek çok sorunla karşılaşmış kişilerin obeziteden kurtulduktan sonra yeniden eski günlerine dönmemek için elinden gelen gayreti göstereceği şüphesizdir.

Sağlıkla kalın…

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir