Tüp Mide Ameliyatında Başarı Nasıl Sağlanır?

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Uncategorized
 4. »
 5. Tüp Mide Ameliyatında Başarı Nasıl Sağlanır?

Başarılı Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Olur?

Tüp mide ameliyatı midenin bir kısmının tamamen çıkarılarak hacminin küçültülmesi ile obezite hastalarının kilo vermesini sağlamak amacıyla laparoskopik olarak uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Türk filmlerinin alışılmış replikleri misali hemen ameliyat sonrası “ Çok başarılı bir operasyondu.” demeyi elbette biz de isteriz. Fakat gerçek başarı hemen elde edilebilecek bir şey değildir.

Tabii ki herhangi bir komplikasyon olmaksızın operasyonun tamamlanması önemlidir. Her ne kadar riski az basit bir operasyon olarak görülse ve bazı cerrahlar herhangi bir eğitim, pratik, deneyim olmaksızın tüp mide ameliyatı yapmaya kalkışsa da obezite cerrahisi aslında ciddi bir uzmanlık gerektirir. Herşeyden önce hastaları özeldir.

Standart alışılmış hasta profilinden çok farklı olan bu hastaların yaşanabilecek komplikasyonlarda verdikleri belirtiler ve bulgular bile çok farklıdır. Kısacası başarı için ilk adım doğru cerrahi ekibin seçilmesi ve operasyonu gerçekleştirmesidir.

Hemen her konuda olduğu gibi tüp mide ameliyatında da gerçek başarıdan söz edebilmek için sorunun tamamen ortadan kalkması gerekmektedir. Burada amaç hastanın fazla kilolarından kurtulması olduğuna göre ancak hasta hedeflenen kiloyu verdiğinde başarılı bir tüp mide ameliyatından bahsetmek mümkün olur.

tüp mide ameliyatı nasıl olur

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Vücut Kitle İndexi Nedir?

Vücut kitle indeksi hesaplaması yapılırken sadece kilo ve boy uzunluğuna göre sınıflandırılma yapılmaz. Bunun yanında yaşa göre de belirli sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırma ise şöyledir:

 • 19-24 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 19-24 aralığında
 • 25-34 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 20-25 aralığında
 • 35-44 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 21-26 aralığında
 • 45-54 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 22-27 aralığında
 • 55-64 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 23-28 aralığında.
 • 65 yaş ve üzerinde bireyler için ideal sonuç değeri 24-29 aralığında olması gerekmektedir.

Vücut kitle indexinizi öğrenmek için vücut kitle indexi hesaplama formunu doldurunuz. Formu dolduruğunuzda vücut kitle indexinizi göreceksiniz.


Hangi Durumlarda Tüp Mide Ameliyatı Başarısız Sayılır?

Yalnızca hasta hiç kilo veremediğinde değil, istenilen kadar kilo veremeyip hedef kiloya ulaşamadığında da tedavi başarısız görülür.

tüp mide ameliyatı başarısız olur mu

Başarısız tüp mide ameliyatları hastaların uyum göstermemesine bağlanıp, operasyon sonrası tedavide doktorun rolü bitmiş ve başarı için her şey artık hastanın elindedir algısı oluşturulmaya çalışılsa da durum tam olarak böyle değildir.

Bu tedavi bir takım işidir. Cerrah, diyetisyen ve gerekirse psikolog desteğiyle başarısız sonuç elde etme olasılığı en aza indirgenir.

Hastanın operasyon sonrasında kontrollerini ve takibini sağlamak, ihtiyaç duyduğu desteği hastaya vererek başarıya ulaşana kadar hastanın yanında olarak doktor sürece hep dahil kalmalıdır.

Bu şekilde belli bir disiplin altında sürekli takibi yapılan hastalar kolayca uyum sağlayıp hedeflenen kilolara ulaşmaktadır. 

İşte o zaman başarılı bir tüp mide ameliyatı gerçekleştirdiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Sağlıkla kalın…

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım