fbpx
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Tüp Mide Ameliyatının başarılı olması için hangi şartlar gereklidir? Başarısız tüp mide ameliyatı ne demektir?
Sağlıklı zayıflamak nasıl mümkün olur?

Tüp Mide Ameliyatında Başarı Nasıl Sağlanır?

BAŞARILI TÜP MİDE AMELİYATI NASIL OLUR?

Tüp mide ameliyatı midenin bir kısmının tamamen çıkarılarak hacminin küçültülmesi ile obezite hastalarının kilo vermesini sağlamak amacıyla laparoskopik olarak uygulanan bir cerrahi işlemdir. Türk filmlerinin alışılmış replikleri misali hemen ameliyat sonrası “ Çok başarılı bir operasyondu.” demeyi elbette biz de isteriz. Fakat gerçek başarı hemen elde edilebilecek bir şey değildir.

Obeziteden kurtulmak mide küçültme ameliyatları ile imkansız değil.

Tabii ki herhangi bir komplikasyon olmaksızın operasyonun tamamlanması önemlidir. Her ne kadar riski az basit bir operasyon olarak görülse ve bazı cerrahlar herhangi bir eğitim, pratik, deneyim olmaksızın tüp mide ameliyatı yapmaya kalkışsa da obezite cerrahisi aslında ciddi bir uzmanlık gerektirir. Herşeyden önce hastaları özeldir. Standart alışılmış hasta profilinden çok farklı olan bu hastaların yaşanabilecek komplikasyonlarda verdikleri belirtiler ve bulgular bile çok farklıdır. Kısacası başarı için ilk adım doğru cerrahi ekibin seçilmesi ve operasyonu gerçekleştirmesidir.

Hemen her konuda olduğu gibi tüp mide ameliyatında da gerçek başarıdan söz edebilmek için sorunun tamamen ortadan kalkması gerekmektedir. Burada amaç hastanın fazla kilolarından kurtulması olduğuna göre ancak hasta hedeflenen kiloyu verdiğinde başarılı bir tüp mide ameliyatından bahsetmek mümkün olur.

Hangi durumlarda tüp mide ameliyatı başarısız sayılır?

Yalnızca hasta hiç kilo veremediğinde değil, istenilen kadar kilo veremeyip hedef kiloya ulaşamadığında da tedavi başarısız görülür.
Başarısız tüp mide ameliyatları hastaların uyum göstermemesine bağlanıp, operasyon sonrası tedavide doktorun rolü bitmiş ve başarı için herşey artık hastanın elindedir algısı oluşturulmaya çalışılsa da durum tam olarak böyle değildir. Bu tedavi bir takım işidir. Cerrah, diyetisyen ve gerekirse psikolog desteğiyle başarısız sonuç elde etme olasılığı en aza indirgenir. Hastanın operasyon sonrasında kontrollerini ve takibini sağlamak, ihtiyaç duyduğu desteği hastaya vererek başarıya ulaşana kadar hastanın yanında olarak doktor sürece hep dahil kalmalıdır.
Bu şekilde belli bir disiplin altında sürekli takibi yapılan hastalar kolayca uyum sağlayıp hedeflenen kilolara ulaşmaktadır. İşte o zaman başarılı bir tüp mide ameliyatı gerçekleştirdiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Erkam Tülübaş

Erkam Tülübaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağın hastalığı olarak adlandırılmaya başlanan obezite birçok yandaş hastalıkla birlikte sağlığımızı tehdit ediyor. Obezite hakkında bilinç oluşturmak ve toplumu önlenebilir bu hastalıktan mümkün olduğunca arındırmak adına paylaştığımız bilgileri takip ve tavsiye etmenizi önemsiyoruz. Lütfen sosyal medya hesaplarımıza ve diğer yazılarımıza da bir göz atın.

Mutlaka Okumalısınız
mide balonu fiyatı hesaplama
Mide Balonu
Erkam Tülübaş

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir? Mide balonu fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir? Fiyatlar neden değişkenlik gösterir? Okuyun, öğrenin…

Yazıyı Oku »

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Videolara da göz atın...

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

E-mail grubumuza kaydolarak yeni yazılardan ve diğer gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

× Yardımcı olabilir miyiz?