Kilolarınla Barışma, Obeziteyle Savaş!

Fazla kilolarından kurtulmanın ilk adımının ne olduğunu biliyor musun? Zayıflamak, sağlıklı bir hayat sürmek zor değil.
Mide balonuyla zayıflamayı başarabilirsin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email

Obezite tedavisinde hangi yöntem seçilirse seçilsin başarıya ulaşmak için en önemli şey kararlılıktır. Bir hastalığın tedavi edilebilmesi için ilk önce hastalığı kabullenmeli ardından da kurtulmaya karar vermelisiniz. Fakat söz konusu obezite olduğunda durum biraz karmaşık hale gelebiliyor.

Obeziteyi kabullenmek fazla kilolarınızı kabullenmek demek değildir. Obezitenin bir hastalık olduğunu, dahası birçok başka hastalığa da sebep olup sağlığınızı her geçen gün daha fazla tehdit ettiğini kabullenmeniz gerekir. Bu elbette o kadar kolay değil. Fazla kilolarla başı dertte olan insanların birçoğunun kurduğu cümleler ortaktır. “Ben zaten kendimi bildim bileli kiloluyum.” “ Benim metabolizmam böyle, su içsem yarıyor.” Bu ve benzeri bahanelerin arkasına sığınarak durumu kabullenmeyi ve dolayısıyla tedaviyi de geciktirmek kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük olabilir.

Yaşadığımız kültürel ortamda fazla kiloların bir sağlık problemi olarak görülmemesinin de hastalar açısından olumsuz etkileri var. Son zamanlarda bu konuda mesafe katedilmiş olsa da toplumsal bilinçlenmenin yetersiz olduğu gerçeği ortada. “Kendiyle barışık olmak” deyiminin fazla kilosu olan kişilerce sıkça kullanılması da bu durumun yansımasıdır. Farklılıkları olan kişiler için kendiyle barışık olmak hayatlarını mutlu sürdürmek için benimsenmesi gereken bir tutumdur. Fakat obezite bir farklılık değildir. Obezite önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kurtulmak için biraz çaba gösterdiğinizde kurtulabileceğiniz bir sorunu neden kabullenesiniz ki? İhtiyacınız olan biraz özveri ve biraz destek.

Obeziteden kurtulmak artık çok kolay.

Obeziteden Kurtulmak Mümkün

Unutmayın, ne kadar erken karar verirseniz o kadar çabuk kurtulabileceğiniz bir hastalığınız var. Ve ne kadar ertelerseniz o kadar da ilerleyecek…

Şimdi “Ben kilolarımla barışığım” dediğinizde size “Kilolusun ama yüzün güzel, boşver” diyenler olabilir elbette. Ama bu durum ilerleyip obezite yandaş hastalıklarla birlikte hayatınızı yaşanmaz hale getirdiğinde çevrenizden gördüğünüz bu “mecburi” desteğin hiç bir anlamı kalmayacaktır. Şeker hastalığı kendisine çok yakışan ya da kalp krizi geçirirken sempatik görünen birini hiç gördünüz mü? Ya da birinin hakkında böyle bahsedildiğini duydunuz mu? Kendinizi kandırmayın, obezitenin bir hastalık olduğunu kabul edip, kurtulmak için hemen harekete geçin.

 Kimbilir belki de bugün şanslı gününüzdür ve bu yazıyı okumak da şansınız. Yeni hayatlara vesile olması dileğiyle…

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir