Ya Mide Balonu Patlarsa?

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Ya Mide Balonu Patlarsa?

Ya Mide Balonu Patlarsa?

Mide balonu obezite tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biridir. Endoskopik olarak uygulanan bu yöntem ile hastanın hedeflenen kiloyu vermesi beklenir.

Mide balonu doğru uygulanıp sonrasında da hasta uyumu sağlandığında oldukça etkili bir yöntemdir.

Hemen her tedavi yönteminde karar aşamasında hastaların aklına ilk önce yan etkisi yada komplikasyonları geldiği gibi söz konusu balon olunca akla ilk gelen soru “Ya patlarsa?” oluyor. Tabi ki hastaların bu korkusu son derece normal.

Elinde yada yakınında balon patlaması fobisi olan insanlar olduğu düşünüldüğünde, bir insanın midesinde bulunan balonun patlamasından endişe duyması gayet doğaldır.

Mide Balonu Patlamaz

Merak etmeyin! Mide balonu asla düşündüğünüz şekilde patlamaz. Ancak delinebilir. Aslında mide balonu amaca yönelik üretilmiş ve oldukça dayanıklıdır.

Mide içerisinde asit oranının çok yüksek olması ve dış etmenlere bağlı olarak mide balonunun delinme riski vardır. Fakat bu komplikasyonun görülme olasılığı oldukça düşüktür.

mide balonum patlar mı

Mide Balonu Delinirse Ne Olur?

Mide balonunun delinmesi durumunda endişe etmenize gerek yok.

Mide balonu yerleştirilirken içerisine serum fizyolojik denilen size zararı olmayacak bir sıvı ile doldurulur. Ve bu sıvıya metilen mavisi renk verilir ki herhangi bir delinme durumunda bu mavi renkli sıvı idrar rengini maviye döndürerek bize balonda bir sorun olduğunu işaret etsin. Böyle bir durumda hemen doktorunuza ulaşınız.

Doktorunuz endoskopi ile balonun durumuna, herhangi bir zarar görüp görmediğine bakar. Eğer gerekliyse mide balonu mideden çıkarılır.

Genel durum değerlendirilip yeni bir balon takılabilir.

Sağlıkla kalın…

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım