Vücut Kitle İndeksinizi nasıl hesaplayacağınızı biliyor musunuz? Peki ne için kullanıldığını? Obezite sınıflandırması nasıl yapılır?Obez misiniz, değil misiniz?
Vücut Kitle İndeksi nasıl hesaplanır? VKİ'ne göre obezite değerleri
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email

Vücut kitle indeksi nedir?


Vücut kitle indeksi hesaplaması son derece basit olan, kişinin sağlıklı kiloda olup olmadığı hakkında bilgi edinmek için kullanılan bir formüldür. Basitçe kişinin kilo-boy oranıdır. Boy kilo indeksi, beden kitle indeksi, body mass gibi çeşitli isimleri de vardır ve hepsi aynıdır, formülde bir farklılık yoktur. Hesaplama sonucunda çıkan değerler kişinin sağlıklı kilo sınırlarında mı yoksa fazla kilolu yada zayıf mı olduğunu sınıflandırmaya yardımcı genel geçer değerlerdir.

 

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

 Vücut kitle indeksi hesaplama formülü oldukça kolaydır. Basitçe kişinin kilosunun, boyunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile hesaplanır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse 70 Kg ve 1,50 boyu olan bir kişinin vücut kütle indeksi; 70÷(1,50×1,50)=31,11 olarak bulunur.

Bu hesaplama ile uğraşmak istemeyenler sayfamızda bulunan vücut kitle indeksi hesaplayıcı aracı kullanabilirler. Boyunuzu ve kilonuzu yazıp hesapla butonuna tıklamanız yeterli. Doğru sonuç elde edebilmek için VKİ hesaplama aracına boyunuzu cm cinsinden, kilonuzu ise kg cinsinden girmelisiniz. Yukarıdaki örnekten hareketle girilmesi gereken değerler 70.00 KG ve 150.00 CM olmalıdır.

Vücut kitle indeksi kaçın üzerindeyse obeziteden bahsedilir?

Vücut kitle indeksi sınıflandırması şu şekildedir:

16’dan az – Aşırı zayıf

16 ile 18,5 arası – Düşük kilolu

18,5 ile 25 arası – Normal (Sağlıklı kilo)

25 ile 30 arası – Fazla kilolu

30 ile 35 arası – Obezite (Sınıf 1)

35 ile 40 arası – Obezite (Sınıf 2)

40 ve üzeri – Obezite (Sınıf 3)

Bu tablodan hareketle vücut kitle indeksi 30 üzerinde olan kişiler obezite hastasıdır diyebiliriz. Beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalarda ise Morbid Obeziteden bahsetmek mümkün.

Vücut kitle indeksi ne işe yarar?

Beden kitle indeksi bize yalnızca bir oran verip, o orana göre kişinin kilo sınıflandırmasını görmemizi sağlar. Peki bu sonuç her zaman doğru bilgi verebilir mi? Elbette ki hayır. Obeziteden bahsetmek için  vücutta yağ birikmesi olmalı yani fazla kilolar yağ kaynaklı olmalıdır. Oysa vücut kitle indeksi bize kişinin yağ, kas, su oranları hakkında bir bilgi sağlamaz. 

Mesela yoğun miktarda kas kütlesine sahip sporcuların vücut kitle indeksi yüksek olabilir fakat bu onların sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Aynı durum hamileler için de geçerlidir. Henüz kas gelişimini tamamlamamış olan çocuklarda ve kas kaybı yaşayabilecek yaşlılarda da vücut kitle indeksi hesaplaması kullanılmaz.

Ancak bu gibi istisnalar haricinde toplumun büyük çoğunluğunda doğru sınıflandırma yapabildiği için vücut kitle indeksi bizim için geçerli ve önemli bir kriterdir.

Obezite Tedavisinde Vücut Kitle İndeksi Tek Başına Belirleyici Değildir!

Her ne kadar hastaların obez olarak sınıflandırılması için beden kitle indeksi kullanılsa da tedavi yöntemi belirlenirken yada tedaviye karar verilirken vücut kütle indeksi tek başına belirleyici değildir. Yani bir hastanın vücut kitle indeksinin 35 olması ameliyat olabileceği yada mide balonu gibi ameliyatsız tedaviler için uygun olduğu anlamını taşımaz. Tedaviye karar verilirken hastanın yandaş hastalığının bulunup bulunmadığı, yeme alışkanlıkları, kilo geçmişi gibi birçok kriter gözden geçirilmelidir.

Eğer sizin vücut kitle indeksiniz de obezite sınırlarındaysa ve obezite tedavi seçenekleri hakkında güncel bilgiler edinmek isterseniz şu sayfalara da bir göz atın :

Obezite Cerrahisi

Ameliyatsız Obezite Tedavileri

Mide Balonu

Yutulabilen Mide Balonu

Mide Botoksu

 

 

 

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir