Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi hesaplaması son derece basit olan, kişinin sağlıklı kiloda olup olmadığı hakkında bilgi edinmek için kullanılan bir formüldür. Basitçe kişinin kilo-boy oranıdır. Boy kilo indeksi, beden kitle indeksi, body mass gibi çeşitli isimleri de vardır ve hepsi aynıdır, formülde bir farklılık yoktur.

Hesaplama sonucunda çıkan değerler kişinin sağlıklı kilo sınırlarında mı yoksa fazla kilolu yada zayıf mı olduğunu sınıflandırmaya yardımcı genel geçer değerlerdir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

 Vücut kitle indeksi hesaplama formülü oldukça kolaydır. Basitçe kişinin kilosunun, boyunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile hesaplanır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse 70 Kg ve 1,50 boyu olan bir kişinin vücut kütle indeksi; 70÷(1,50×1,50)=31,11 olarak bulunur. 

Bu hesaplama ile uğraşmak istemeyenler sayfamızda bulunan vücut kitle indeksi hesaplayıcı aracı kullanabilirler. Boyunuzu ve kilonuzu yazıp hesapla butonuna tıklamanız yeterli. Doğru sonuç elde edebilmek için VKİ hesaplama aracına boyunuzu cm cinsinden, kilonuzu ise kg cinsinden girmelisiniz. Yukarıdaki örnekten hareketle girilmesi gereken değerler 70.00 KG ve 150.00 CM olmalıdır.

vki-hesaplama
VKİ aralığı Kategori
16’dan az Aşırı düşük kilo
16 ile 18,5 arası: Düşük kilo
18.5 ile 25 arası Normal (sağlıklı kilo)
25 ile 30 arası Aşırı kilo
30 ile 35 arası Obez (sınıf 1)
35 ile 40 arası: Obez (sınıf 2)
40 üzeri Obez (sınıf 3)

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Vücut Kitle İndexi Nedir?

Vücut kitle indeksi kişinin boyuna oranla sağlıklı kiloda olup olmadığını belirlemek ve sınıflandırmak için kullandığımız bir veridir. Vücut kitle indeksi  sınıflandırması şöyledir:

16’dan azAşırı düşük kilo
16 ile 18,5 arası:Düşük kilo
18.5 ile 25 arasıNormal (sağlıklı kilo)
25 ile 30 arasıAşırı kilo
30 ile 35 arasıObez (sınıf 1)
35 ile 40 arası:Obez (sınıf 2)
40 üzeriObez (sınıf 3)

Vücut kitle indexinizi öğrenmek için vücut kitle indeksi hesaplama formunu doldurunuz. Formu dolduruğunuzda vücut kitle indexinizi göreceksiniz.

Bu tablodan hareketle vücut kitle indeksi 30 üzerinde olan kişiler obezite hastasıdır diyebiliriz. Beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalarda ise Morbid Obeziteden bahsetmek mümkün.


Vücut Kitle İndeksi Ne İşe Yarar?

Beden kitle indeksi bize yalnızca bir oran verip, o orana göre kişinin kilo sınıflandırmasını görmemizi sağlar. Peki bu sonuç her zaman doğru bilgi verebilir mi? Elbette ki hayır. Obeziteden bahsetmek için  vücutta yağ birikmesi olmalı yani fazla kilolar yağ kaynaklı olmalıdır. Oysa vücut kitle indeksi bize kişinin yağ, kas, su oranları hakkında bir bilgi sağlamaz. 

Mesela yoğun miktarda kas kütlesine sahip sporcuların vücut kitle indeksi yüksek olabilir fakat bu onların sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Aynı durum hamileler için de geçerlidir. Henüz kas gelişimini tamamlamamış olan çocuklarda ve kas kaybı yaşayabilecek yaşlılarda da vücut kitle indeksi hesaplaması kullanılmaz.

Ancak bu gibi istisnalar haricinde toplumun büyük çoğunluğunda doğru sınıflandırma yapabildiği için vücut kitle indeksi bizim için geçerli ve önemli bir kriterdir.

Obezite Tedavisinde Vücut Kitle İndeksi Tek Başına Belirleyici Değildir!

Her ne kadar hastaların obez olarak sınıflandırılması için beden kitle indeksi kullanılsa da tedavi yöntemi belirlenirken yada tedaviye karar verilirken vücut kütle indeksi tek başına belirleyici değildir. Yani bir hastanın vücut kitle indeksinin 35 olması ameliyat olabileceği yada mide balonu gibi ameliyatsız tedaviler için uygun olduğu anlamını taşımaz. Tedaviye karar verilirken hastanın yandaş hastalığının bulunup bulunmadığı, yeme alışkanlıkları, kilo geçmişi gibi birçok kriter gözden geçirilmelidir.

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım