Mide Balonu Sonrası Sigara ve Alkol

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Mide Balonu Sonrası Sigara ve Alkol

Mide Balonu ve Sigara

Önlenebilir ölümlerin en büyük iki sebebi; sigara ve obezite. Ayrı ayrı ikisi de sağlığınız için büyük tehdit olmasının yanında maalesef azımsanamayacak bir çoğunlukla ikisi aynı bünyede beraber bulunup daha büyük bir tehdit hâline geliyor. Bu sebeple yazının başında belirtmek isterim ki obezite tedavisi için adım atan hastalarımın sigaradan da kurtulup tamamen sağlıklı bir hayata adım atmaları en büyük temennim.

Mide balonu uygulaması öncesinde ve sonrasında sigara içen kişilerin dikkat etmeleri gereken hususlara dönecek olursak, uygulamadan en az 10 gün öncesinde sigaranın bırakılması komplikasyon yaşanmaması açısından son derece önemlidir.

Mide balonu anestezi eşliğinde endoskopi ile uygulanmaktadır. Bu sebeple her anestezi öncesi olması gerektiği gibi, sigara kaynaklı  yaşanabilecek olumsuzlukları bertaraf etmek için sigara bırakılmalıdır. Ayrıca sigara soluk borusuna olan olumsuz etkilerinin yanı sıra yemek borusuna da etki etmektedir.

Endoskopi ve anestezi gerektirmeyen, hap gibi yutulan mide balonu (Elipse balon) uygulamalarında bu durum yaşanmayacak olsa da, uygulama öncesinde yine de sigarayı bırakmanız uygulama sonrasında sigara içmemeniz gereken dönemde daha az zorlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir anda hem sıvı diyet yapıp, hem sigarayı bırakmak sizin için ruhsal açıdan zorlayıcı olabilir.

obezite tedavisinde sigara kullanımı

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Mide balonu sonrasında da özellikle sıvı diyet döneminde olmak üzere ilk 10 gün sigara içilmesini önermiyoruz. Sigara balona alışmaya çalışan midenizde asit salgısını artırıcı bir etki göstererek normalden fazla rahatsızlık yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca yalnızca ilk 10 gün değil, mide balonunun midenizde bulunduğu süre boyunca yemeklerden önce sigara içmemelisiniz. Yemeklerden önce içilen sigaranın reflü olasılığını arttırdığı bilinmektedir.Böylelikle mide balonu öncesinde ve sonrasında toplamda 20 gün süre ile sigaradan uzak kalmalısınız.

Bu sigaradan da kurtulup daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanız için çok ideal bir süredir. Mide balonu sonrası yeme alışkanlıklarınızı değiştirip, yaşam tarzınızı baştan düzenlerken, kendinize bir iyilik daha yapıp sigarayı da bırakmayı deneyin.

Obezite tedavisinde çok önemsediğim psikolojik destekle birlikte, sigarayı bırakmak için de profesyonel yardım almak da son derece etkili bir çözümdür. Hem bu defa “Sigarayı bırakırsam kilo alırım.” kaygısı da yaşamayacaksınız.  🙂

Mide Balonu ve Alkol

Obezite ve alkol birlikteliğinin de başta karaciğer olmak üzere birçok organa olumsuz etkileri olduğunu söyleyerek hemen mide balonu öncesinde ve sonrasında alkol kullanımı konusuna gelmek istiyorum. Mide balonu taktırmadan birkaç gün öncesinde alkol de alınmamalıdır. Alkolün mide içerisinde verebileceği zararlar göz önüne alındığında, sorunsuz bir operasyon olması için bu son derece önemlidir.

Mide Balonu Sonrası Sigara ve Alkol

Mide balonu sonrasında alkol de sigara gibi reflüsel şikayetleri arttırabilir.

Bu yüzden ilk günlerde hiç kullanılmaması, ilerleyen zamanlarda da mümkün olduğunca alkolden uzak durulması gerekmektedir.

Ayrıca alkollü içecekler, kalori miktarı yüksek olduğu için kilo verme sürecinizi de yavaşlatır.

Alkol tüketimini sınırlandırmayan kişilerde istenen kilo kaybına ulaşılamayabilir.

Hastalarımızın merak ettiği konulardan biri de alkolün mide balonuna bir etkisinin olup, olmadığıdır.

Alkolün mide balonunun delinmesine sebep olması yada herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir.

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Mide Balonu Sonrası İlaç Kullanımı

Ana konu ile bağlantılı olmasa da hastalarımızın çok sorduğu, mide balonu sonrasında ilaç kullanımı konusunda da kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Mide balonu ilaç kullanımı açısından bir sorun teşkil etmemektedir.

Besinlerin mideden geçişini yavaşlattığı için bazı ilaçların etki süresinde yavaşlamaya neden olabilir.

Eğer sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendirip, onay alarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mide Balonu Sonrası Sigara ve Alkol

Bunun haricinde mide balonu uygulamasından sonra doktorunuzun reçete edeceği bulantı önleyici ve mide koruyucu gibi gerekli ilaçları kullanmayı da ihmal etmeyin.

Sağlıkla kalın…

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım