Obezite Cilt Kanseri İçin de Risk Faktörü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Uncategorized
 4. »
 5. Obezite Cilt Kanseri İçin de Risk Faktörü

Obezitede Cilt Kanseri

Obezitenin birçok fazla kiloyla bağlantılı hastalığın ve birçok kanser türünün sebebi olduğu bilinmekte. Yapılan araştırmalarla her geçen gün obezitenin bağlantılı olduğu bir hastalık ortaya çıkıyor.

Cilt kanserleri arasında nadir görülen, ancak en çok ölüme neden olanı olarak bilinen “Malign Melanoma” ile obezite geninin bağlantılı olduğu  Ingiltere’deki Leeds Üniversitesinde yapılan bir araştırma ile ortaya konuldu.

73.000 kişinin verilerini inceleyen araştırmacılar, obeziteye neden olan FTO geninin intron bölümündeki varyasyonlarının malign melanomaya yakalanma riskini büyük ölçüde arttırdığını belirtiyorlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kanser Riskini
Yarı Yarıya Azaltıyor

Obezitenin kanser riskini arttırdığı gibi obeziteden kurtulmak da sizi risklerden kurtarıyor. Obezitenin cilt kanseri için riskleri arttırdığını ortaya koyan araştırmalar sonrasında İsveç Gothenburg Üniversitesinde, obezitenin tedavi edilmesi ile bu risklerin ne oranda azalabileceğini göstermek amacıyla bir araştırma daha yapıldı.

cilt kanserinde obezite

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Vücut Kitle İndexi Nedir?

Vücut kitle indeksi hesaplaması yapılırken sadece kilo ve boy uzunluğuna göre sınıflandırılma yapılmaz. Bunun yanında yaşa göre de belirli sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırma ise şöyledir:

 • 19-24 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 19-24 aralığında
 • 25-34 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 20-25 aralığında
 • 35-44 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 21-26 aralığında
 • 45-54 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 22-27 aralığında
 • 55-64 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 23-28 aralığında.
 • 65 yaş ve üzerinde bireyler için ideal sonuç değeri 24-29 aralığında olması gerekmektedir.

Vücut kitle indexinizi öğrenmek için vücut kitle indexi hesaplama formunu doldurunuz. Formu dolduruğunuzda vücut kitle indexinizi göreceksiniz.


Araştırmacılar 18 yıldan fazla bir süre ile tümü morbid obezite hastası olan 4.047 kişinin verilerini incelediler.

İlki bariatrik cerrahi geçirmiş ve belirgin kilo kaybı sağlanmış 2.007 kişiden oluşan, ikincisi ise hiçbir tedavi görmemiş 2.040 kişiden oluşan iki gruba ayrılan hastalar malign melanom gelişimi açısından incelendi.

Ameliyat olan ilk grupta cilt kanseri, yani skuamöz hücreli karsinom veya malign melanom gelişen 23 hasta bulundu. Buna karşılık tedavi edilmeyen diğer grupta bu rakam 45 olmuştur.

Malign melanom konusunda elde edilen verilerdeki fark ise oldukça çarpıcı.

Cerrahi operasyon geçiren grupta 12 kişide malign melanom görülmüş iken diğer grupta 29 kişide malign melanom gelişmişti.

obezite de cilt kanseri nedir

Malign melanom konusunda elde edilen verilerdeki fark ise oldukça çarpıcı. Cerrahi operasyon geçiren grupta 12 kişide malign melanom görülmüş iken diğer grupta 29 kişide malign melanom gelişmişti.

Bu araştırmaların sonucunda obezite cerrahisi sonrası malign melanoma yakalanmma riski %57 oranında azalmaktadır. Her iki cilt kanseri türü içinse %42’lik bir azalma söz konusudur.

Obezitenin size her yönden bu kadar zarar verdiğini ve tedavi olarak tüm bu riskleri ortadan kaldırabileceğinizi bile bile obeziteyle yaşamaya devam etmeyin. Kendinize bir iyilik yapın, obeziteden kurtulun!

Sağlıkla kalın…

 

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım