Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Obezitenin en çok ölüme neden olan cilt kanseri türü olan Malign Melanoma yakalanma riskini arttırdığı kanıtlandı. Tüp mide ameliyatıyla bu riski %57 azaltmak mümkün.
Obezite cilt kanserine neden oluyor

Obezite Cilt Kanseri İçin de Risk Faktörü

Obezitenin birçok fazla kiloyla bağlantılı hastalığın ve birçok kanser türünün sebebi olduğu bilinmekte. Yapılan araştırmalarla her geçen gün obezitenin bağlantılı olduğu bir hastalık ortaya çıkıyor.

Cilt kanserleri arasında nadir görülen, ancak en çok ölüme neden olanı olarak bilinen “Malign Melanoma” ile obezite geninin bağlantılı olduğu  Ingiltere’deki Leeds Üniversitesinde yapılan bir araştırma ile ortaya konuldu.

73.000 kişinin verilerini inceleyen araştırmacılar, obeziteye neden olan FTO geninin intron bölümündeki varyasyonlarının malign melanomaya yakalanma riskini büyük ölçüde arttırdığını belirtiyorlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kanser Riskini Yarı Yarıya Azaltıyor

Obezitenin kanser riskini arttırdığı gibi obeziteden kurtulmak da sizi risklerden kurtarıyor. Obezitenin cilt kanseri için riskleri arttırdığını ortaya koyan araştırmalar sonrasında İsveç Gothenburg Üniversitesinde, obezitenin tedavi edilmesi ile bu risklerin ne oranda azalabileceğini göstermek amacıyla bir araştırma daha yapıldı.

Araştırmacılar 18 yıldan fazla bir süre ile tümü morbid obezite hastası olan 4.047 kişinin verilerini incelediler. Ilki bariatrik cerrahi geçirmiş ve belirgin kilo kaybı sağlanmış 2.007 kişiden oluşan, ikincisi ise hiçbir tedavi görmemiş 2.040 kişiden oluşan iki gruba ayrılan hastalar malign melanom gelişimi açısından incelendi.

Ameliyat olan ilk grupta cilt kanseri, yani skuamöz hücreli karsinom veya malign melanom gelişen 23 hasta bulundu. Buna karşılık tedavi edilmeyen diğer grupta bu rakam 45 olmuştur.

Malign melanom konusunda elde edilen verilerdeki fark ise oldukça çarpıcı. Cerrahi operasyon geçiren grupta 12 kişide malign melanom görülmüş iken diğer grupta 29 kişide malign melanom gelişmişti. Bu araştırmaların sonucunda obezite cerrahisi sonrası malign melanoma yakalanmma riski %57 oranında azalmaktadır. Her iki cilt kanseri türü içinse %42’lik bir azalma söz konusudur.

Obezitenin size her yönden bu kadar zarar verdiğini ve tedavi olarak tüm bu riskleri ortadan kaldırabileceğinizi bile bile obeziteyle yaşamaya devam etmeyin. Kendinize bir iyilik yapın, obeziteden kurtulun!

Erkam Tülübaş

Erkam Tülübaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağın hastalığı olarak adlandırılmaya başlanan obezite birçok yandaş hastalıkla birlikte sağlığımızı tehdit ediyor. Obezite hakkında bilinç oluşturmak ve toplumu önlenebilir bu hastalıktan mümkün olduğunca arındırmak adına paylaştığımız bilgileri takip ve tavsiye etmenizi önemsiyoruz. Lütfen sosyal medya hesaplarımıza ve diğer yazılarımıza da bir göz atın.

Mutlaka Okumalısınız
mide balonu fiyatı hesaplama
Mide Balonu
Erkam Tülübaş

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir? Mide balonu fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir? Fiyatlar neden değişkenlik gösterir? Okuyun, öğrenin…

Yazıyı Oku »

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Videolara da göz atın...

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

E-mail grubumuza kaydolarak yeni yazılardan ve diğer gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

× Yardımcı olabilir miyiz?