OBEZİTE; BABADAN OĞULA….

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. OBEZİTE; BABADAN OĞULA….

Obezitenin Genetik Faktörleri

Günümüzde yetişkin bireylerde obezite görülme sıklığının yanında çocukluk çağı obezitesinde de çok ciddi artışlar görülmektedir.

Obezitenin gelişmesinde değişen çevre ve yaşam koşulları, yanlış beslenme alışkanlıkları, metabolik nedenlerin yanında genetik faktörlerin de önemli bir rolü bulunmaktadır.

 Bu konuda yapılan çalışmalara her gün bir yenisi ekleniyor ve doğrudan ya da dolaylı olarak obeziteyle ilişkili birçok gen tespit ediliyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiklere göre her iki ebeveyn obez ise çocuğun obez olma olasılığı %80, yalnızca biri obez ise %50, iki ebeveyn de sağlıklı kilolarında ise %9 olarak bulunmuştur.

Hamilelik Öncesinde Obezite Tedavi Edilmeli

Obezite infertilitenin (kısırlık) de risk faktörleri arasındadır. Obezite hastaları tedavi olduklarında çocuk sahibi olma şansları artıyor. Fakat hamilelik öncesinde obezite tedavisi yalnızca çocuk sahibi olmak için değil, dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek için de oldukça önemlidir.

obezitede genetik faktörler

 Kısırlık problemi yaşansın ya da yaşanmasın obezite hastası anne adaylarının tedavi olması hem sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik ve doğum süreci geçirmeleri hem de çocuklarının ileride obeziteyle karşılaşma riskini azaltmak için elzemdir.  Ayrıca yapılan araştırmalar obez ebeveynlerin çocuklarının zihinsel gelişim riski taşıdığını da göstermektedir. Obez annelerin çocukları 3 yaşına geldiğinde, diğer çocuklara oranla motor becerilerde başarısız olma riski %70 oranında artıyor.*

Peki yalnızca annenin sağlıklı kiloda olması yeterli mi?
Elbette hayır. Haydi bir de babanın rolüne bakalım.

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım


Obez Erkeğin Spermleri de Obez

Obezitenin erkeklerde de sperm kalitesini düşürerek infertiliteye sebep olduğu bilinmektedir. Ancak obezitenin spermler üzerindeki etkisi bununla sınırlı değil.

obezite cerrahisinde genetik faktörler

Kopenhag Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada erkeklerin spermleri obezite tedavisi öncesinde, cerrahi müdahaleden bir hafta
sonra ve ameliyattan bir yıl sonra incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre fazla kilolar sperm yoluyla aktarılan bilgileri etkiliyor.

Sperm hücreleri epigenetik değişikliklere uğrayarak çocuğun obeziteye yatkınlığı üzerinde rol sahibi oluyor.

Bu değişikliklerin iştah kontrolü ve beyin gelişimi ile ilgili olan genlerle bağlantılı olduğu biliniyor.

Toplum tarafından geliştirilen genel bir yargıya göre hamilelikte ve öncesinde anne adayı sağlığına dikkat etmelidir.

Görüldüğü üzere yalnızca anne adayının değil baba adayının da sağlıklı olması doğacak çocuğun sağlığı için son derece önemlidir.

Obezite Tedavisi Bebeğinizin Obez Olma Riskini Azaltıyor

Ebeveynlerin tedavi olması genetik faktörleri ortadan kaldırdığı gibi çevresel faktörleri de dolaylı olarak etkilemektedir. Her fırsatta obezite tedavilerinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanıza yardımcı olduğunu ve bu alışkanlıkların ömür boyu sürdürülmesi gerektiğini belirtiyorum. Sağlıklı ve doğru beslenmeyi öğrenen ebeveynler çocuklarına da sağlıklı beslenmeyi öğretecektir. Çocukluk çağında kazanılan doğru alışkanlıklar değişen çevreden bir nebze etkilense de kişinin en sağlam alışkanlıklarıdır.

Çocukluk çağında obezitenin engellenmesi toplum açısından da son derece önemlidir. Sağlıklı bir şekilde yetişen bireyler toplumsal bir sorun haline gelen obezitenin önüne geçilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Özetle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler hamilelikten en az 1 yıl öncesinde obezite tedavisi olmalı, hem kendileri sağlığına kavuşup hem de dünyaya getirecekleri bebeklerin sağlıklı olması için ellerinden geleni yapmalıdır. Çocuklarımıza mirasımız obezite olmasın…

Sağlıkla kalın…

 

Numarınızı Bırakın

Sizi Arayalım