Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kilo kontrolü bilincinin artması obezitenin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Mevcut durum ve yaşanan gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Obezite hastaları kilo vermek için neler yapıyor, obeziteye bakış açıları nasıl?
sağlıklı beslenme önerileri

Sevindirici Gelişme: Dünyada Kilo Kontrolü Bilinci Artıyor

Global Data tarafından İlki 2017’de, ikincisi 2020’de yapılan “TrendSights Analizi: Kilo Yönetimi” araştırmasındaki veriler kilo kontrolü bilincinin arttığını gösteriyor. Tüketicilerin bilincinin artmasında gelişen teknoloji ve medyadaki obeziteye dikkat çeken yayınların birinci derecede etkili olduğu açıkça görülüyor. Obezitenin artık toplumun önemli bir kesiminde, sağlığı tehdit eden önemli bir hastalık olarak görülmesi sevindirici bir gelişme.

Obezite Hastalarının %20’den Fazlası Sağlığı İçin Endişeli


Araştırma sonuçlarına göre aşırı kilolu ve obez bireylerin kilo vermek istemesindeki iki ana faktör; çekici bir vücuda, iyi bir görüntüye sahip olma arzusu ve obezitenin sebep olduğu yada olabileceği sağlık sorunları. Obeziteyi sağlık problemi olarak görüp, mevcut sağlık problemlerinde iyileşme sağlamak ya da obezite kaynaklı sağlık sorunlarına maruz kalmamak için kilo vermeye çalışan kişilerin oranı ise %20’den fazla.

GlobalData Kıdemli Tüketici Analisti Nidhi Chauhan, bu konuda şunları söylüyor:

“Tüketiciler genellikle ‘ideal kilo’ kavramına inanıyorlar ve egzersiz dahil olmak üzere farklı yaşam tarzı yönetimi yöntemlerini kullanarak bu kiloya ulaşmayı arzu ediyorlar. 

GlobalData’nın araştırması, tüketicilerin yaklaşık % 88’inin iyi görünmek veya iyi hissetmek için egzersiz yaptığını doğruladı. ”

Nidhi Chauhan


Obezite Hastaları Kilo Vermek İçin Neler Yapıyor


Her yaştan insan sigara ve alkol gibi bağımlılıklarından kurtulmaya çalışarak, diyetlerini düzenleyerek, fiziksel aktiviteye dikkat ederek ve tüketim alışkanlıklarını değiştirerek kilo yönetimi sağlamaya çalışıyor.

Sürdürülebilir sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmenin ve hareket halinde kalmanın önemini biz de her fırsatta vurguluyoruz. Gerek medyada yapılan yayınlar, gerekse de teknoloji sayesinde bilgiye ulaşımın kolaylaşması sayesinde insanların tüketim alışkanlıkları da önemli ölçüde değişti ve sağlıklı ürünlere yönelim arttı.

Tüketiciler artık geleneksel şekere ve karbonhidratlara alternatif arıyorlar. GlobalData’nın 2017 yılında yaptığı küresel tüketici araştırması, katılımcıların % 22’sinin “doğal olarak tatlandırılmış” ürünleri tercih ve talep ettiğini, % 20’sinin de bir gıda veya içecek ürünü seçerken üzerinde “yapay tatlandırıcılar” içermediğine dair ibare bulunan ürünleri daha cazip bulduklarını ortaya koyuyor. Bu sebeple, taze malzemeler ve doğal yiyecek ve içecek ürünleri için her geçen gün daha fazla tüketici talebi oluşuyor.

Bu talep doğrultusunda markalar da tüketici taleplerini karşılamak için yeni trende uyum sağlayıp, doğal malzemeler kullandıkları yeni ürünleri piyasaya sürmeye ve mevcut ürünlerinde yenilikler yapmaya çoktan başladılar. Tüketiciler artık ürün etiketlerinde besin oranları, kalori içeriği gibi bilgilere daha fazla dikkat ediyorlar ve markalar da hem kullanıcı yararı için hem de yasal mevzuatlara uyum adına ürün hakkında çok detaylı bilgilere ambalaj üzerinde yer veriyorlar. Böylelikle tüketicilerin kilo yönetimi hedefleri doğrultusunda daha uygun ürünler seçebilmeleri kolaylaşıyor.

Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte obezite tedavisinde kullanılan cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerin artması, kolaylaşması ve yaygınlaşmasının da obeziteyle küresel mücadelede büyük payı vardır. Morbid obez hastalar için umut ışığı olan tüp mide ve gastric by-pass ameliyatlarının yanı sıra, özellikle aşırı kilolu veya sınıf 1 obezite grubuna giren hastalar için ameliyatsız obezite tedavisi seçenekleri de hastaların kilo yönetiminde önemli rol oynamaktadır.

Kilo yönetiminde olmazsa olmazın sağlıklı beslenme alışkanlığı olduğunun bilincinde olan fakat diyet yapmakta zorlanan, defalarca başarısız diyet denemesi öykülerine sahip hastalar tarafından mide balonu uygulamaları çokca tercih edilmektedir. Mide balonu; gerek tokluk hissi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olması ile, gerekse de midede bulunduğu süre boyunca sürdürülebilir sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmenize olanak sağlaması ile obezitenin tedavisinde ve önlenmesinde büyük katkı sağlayan bir yöntemdir.

Özet olarak tüketiciler her geçen gün bilinçlenerek gıda ve sağlık sektörlerinden kilo kontrolüne yardımcı ürün ve hizmetlerin çoğalması yönünde beklenti içerisindeler. Küresel çapta bir sağlık sorunu haline gelen obezite ile mücadele için bu bilincin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu yönde yaşanan pozitif gelişmeler ve gelen iyi haberler ile de geleceğe dair umutlarımız artmakta.

Araştırma Sonuçları Kaynak: Global Data

Erkam Tülübaş

Erkam Tülübaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağın hastalığı olarak adlandırılmaya başlanan obezite birçok yandaş hastalıkla birlikte sağlığımızı tehdit ediyor. Obezite hakkında bilinç oluşturmak ve toplumu önlenebilir bu hastalıktan mümkün olduğunca arındırmak adına paylaştığımız bilgileri takip ve tavsiye etmenizi önemsiyoruz. Lütfen sosyal medya hesaplarımıza ve diğer yazılarımıza da bir göz atın.

Mutlaka Okumalısınız
mide balonu fiyatı hesaplama
Mide Balonu
Erkam Tülübaş

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir? Mide balonu fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir? Fiyatlar neden değişkenlik gösterir? Okuyun, öğrenin…

Yazıyı Oku »

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Videolara da göz atın...

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

E-mail grubumuza kaydolarak yeni yazılardan ve diğer gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Mide balonu için fiyat araştırması yapıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

× Yardımcı olabilir miyiz?