op dr erkem tülübaş
 1. Home
 2. »
 3. Swallowable Gastric Balloon – Allurion Elipse

Swallowable Gastric Balloon – Allurion Elipse

Ameliyat Yok, Endoskopi Yok, Anestezi Yok.

Allurion mide balonu; su ile yutulan, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen yeni nesil mide balonudur. Etkisi standart mide balonlarıyla aynıdır ancak yutulabilir mide balonunun birçok avantajı vardır.  Allurion Yutulabilir mide balonu, endoskopi gerektirmeyen, yutulabilen bir mide balonu çeşididir.

Yutulabilir Mide Balonu

Detaylı bilgi almak için formu doldurun.


Ayrıca gıdaların mideden geçiş süresini uzatarak daha geç acıkmanızı sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olur. Yutulabilir balon midenizde bulunduğu süre zarfında sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız için gereken zamanı size sağlamış olur.

Allurion mide balonu anestezi ve endoskopi gerekmeksizin uygulanabilen bir mide balonu çeşididir. Kapsül şeklinde olan balon, kapsüle bağlı dolum kateteri ile birlikte su yardımıyla yutulur.

Sonrasında Abdominal X-Ray (Röntgen) ile balonun midedeki pozisyonu kontrol edilir ve doktorunuz tarafından balon şişirilir. Kateter yavaşça ağızdan çıkarılır ve işlem tamamlanmıştır. Uygulama ortalama 20 dk sürer.


Allurion Zayıflama Programı 6 ay süren bir programdır. Allurion balon midede 4 ay süreyle kalır. Bu süre sonunda balon boşaldıktan sonra kendiliğinden doğal yollarla vücuttan atılır. Balon vücuttan atıldıktan sonra da diyetisyen desteği ve kilo kaybı devam etmektedir.

Swallowable Gastric Balloon - Allurion Elipse
Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi hesaplaması yapılırken sadece kilo ve boy uzunluğuna göre sınıflandırılma yapılmaz. Bunun yanında yaşa göre de belirli sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırma ise şöyledir:

 • 19-24 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 19-24 aralığında
 • 25-34 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 20-25 aralığında
 • 35-44 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 21-26 aralığında
 • 45-54 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 22-27 aralığında
 • 55-64 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 23-28 aralığında.
 • 65 yaş ve üzerinde bireyler için ideal sonuç değeri 24-29 aralığında olması gerekmektedir.

Vücut kitle indeksinizi öğrenmek için vücut kitle indeksi hesaplama formunu doldurunuz. Formu doldurduğunuzda vücut kitle indeksinizi göreceksiniz.

Mide balonu hakkında bilgi de almak isterseniz telefon numaranızı da yazabilirsiniz. Ekibimiz sizinle iletişime geçerek detaylı bilgi verecektir.


Allurion Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

Swallowable Gastric Balloon - Allurion Elipse
Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

Allurion Balon Kullanıcı Yorumu

Allurion mide balonunun nasıl takıldığını izleyebilir,

Allurion balon taktıran hastamızın yorumlarını ve ikinci balona nasıl karar verdiğini görebilirsiniz.

Mide balonu uygulaması kaç kez yapılabilir sorusunun cevabını da Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ’tan bu videoda öğrenebilirsiniz.

Swallowable Gastric Balloon - Allurion Elipse

ANESTEZİ, ENDOSKOPİ, ÇIKARMA İŞLEMİ YOK

Kapsül Şeklinde Yutulabilir Mide Balonu; Allurion Mide Balonu

Klasik mide balonu uygulamalarının yanı sıra Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ Allurion Mide Balonu Uygulaması da yapmaktadır. Anestezi ve Endoskopi olmadan bir bardak su ile yutabileceğiniz mide balonu ile standart mide balonları ile aynı faydayı sağlarsınız. Üstelik çıkarma işlemi de yok. Allurion mide balonu yaklaşık 4 ay sonra içeriği kendiliğinden boşalarak doğal yollarla vücuttan atılır.

Allurion Mide Balonu

Size Entegre Bir Kilo Kaybı Programı Sunar

Allurion Mide Balonu, yanında size ücretsiz sunulan bir Bluetooth ölçümleme cihazı ve ilerlemenizi takip edebileceğiniz bir mobil uygulama ile birlikte kilo verme programınızın eksiksiz ilerlemesini sağlar.

Allurion akıllı baskül, yalnızca kilo takibi yapmanızı sağlamakla kalmaz. Vücut Kitle İndeksi, Yağ/Kas/Su oranları ve metabolizmanız ile ilgili daha birçok veriyi ölçümleyen bir cihazdır. Kablosuz veri paylaşımı sayesinde tüm bu verileri Allurion Mide Balonu kullanıcılarına özel hazırlanmış mobil uygulamaya gönderip, kilo verme süreci takibini sorunsuzca yapabilirsiniz.

Allurion Smart Baskül ve Allurion Mobil Uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayın. 

Swallowable Gastric Balloon - Allurion Elipse
Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

Allurion Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Başta uygulama kolaylığı olmak üzere standart mide balonlarına göre birçok avantajı olan Allurion Mide Balonu hakkında son zamanlarda çokça soru alıyoruz.  

En çok da uygulamanın nasıl yapıldığı merak ediliyor. 

Endoskopi yok, anestezi yok, su ile yutuyoruz bunları herkes öğrendi ama gelen sorularla birlikte uygulamanın detayları hakkında daha çok bilgi vermek gerekiyor diye düşündüm.

 

Mide Balonu Hapını Nereden Alabilirim?

Evet, neredeyse en çok sorulan ve internette arama yapılan soru bu…Öncelikle belirtilmesi gereken şey Allurion Mide Balonu hap değil, sıkıştırılmış ve özel yapısı sayesinde hap formunda küçültülmüş bir mide balonudur. Mide balonu hapı kelimesinin halk arasında yayılmasının,  hapa benzer bu şeklinden ve hap gibi yutulabilmesinden dolayı olduğu ortada. Ama tabi ki kapsül şeklinde ve rahatça su ile yutulabilecek boyutta olması, mide balonunu satın alıp evinizde yutabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Allurion Mide Balonu
Hastanede mi Yutulur?

Net yanıt, evet. Yutulabilir balon, Mide Balonu uygulaması yapan doktor nezaretinde hastanede yutulur. 

Tamam uygulama gayet kolay ve konforlu ama “Hapı yuttum, bitti.” denecek kadar da basit değil elbette.

Uygulamanın detaylarına gelecek olursak, öncelikle hastanın balonu yutup yutamayacağını görebilmek için balonla aynı boyuttaki deneme kapsülü su ile hastaya yutturulur. 

Hasta bu kapsülü zorlanmadan yuttuğu takdirde ucunda kateter bulunan gerçek kapsülü yutmaya hazırdır. 

Kapsül şeklinde olan balon, kapsüle bağlı dolum kateteri ile birlikte su yardımıyla yutulur. 

Sonrasında Abdominal X-Ray (Röntgen) ile balonun midedeki pozisyonu kontrol edilir ve Allurion balon uygulamasını yapan doktor tarafından balon şişirilir. 

Doktorunuz kateteri yavaşca ağzınızdan çıkarır ve işlem tamamlanmıştır. Uygulama ortalama 20 dk sürer. 

Yutulan Mide Balonu
İsteyen Herkese Uygulanabilir mi?

Allurion Mide Balonu uygulaması da tüm obezite tedavileri gibi hasta uygun endikasyona sahipse yapılabilir. Yalnızca uygulama öncesinde muayenede tedaviye uygun olduğuna karar verilen hastalara uygulanır.

Muayenede vücut kitle indeksiniz, yeme alışkanlıklarınız, tedavi geçmişiniz ve uygulamaya engel herhangi bir durumunuzun olup olmadığı detaylıca incelenir. Öncelikle Vücut Kitle İndeksiniz ortalama 27-35 kg/m² aralığında olmalıdır. 

Uygulamaya engel durumlar ise şunlardır:

 • Son 12 ay içerisinde Abdominal veya Pelvik Cerrahi geçmişi ( Sezaryen, Diagnostik Laparoskopi, Laparoskopik Apendoktomi, Laparoskopik Kolesistektomi operasyonları hariç)
 • Yutma mekanizmasında anomali olması.
 • Hastanın bilinen mide rahatsızlıklarının mevcut olması.
 • Kanser, enflamatur hastalıklar, gastrointestinal kanama yada diğer gastrointestinal sistem hastalıkları.
 • Hamilelik yada Laktasyon döneminde olmak.
 • 18 yaşın altında olmak

Allurion Mide Balonu

Uygulamasından Sonra Hastanede Yatmam Gerekir mi?

Hayır. Mide balonu uygulamasından sonra hastaneden ayrılabilirsiniz. Allurion balonun özellikle yurt dışından gelen hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biri de budur. Ayrıca diğer mide balonlarına kıyasla yan etki görülme olasılığı oldukça düşük olduğu için uçak yolculuğuna hazır olma süreleri de kısadır. Ve tabi kullanım süresi bittiğinde balonu çıkarmak için yeniden gelmeleri de gerekmez. Bu kolaylıkları göz önünde bulundurulduğunda 15-30 kg vermek için en akıllıca alternatif Allurion Mide Balonu olmaktadır.

Allurion Mide Balonu

Nasıl Çıkarılır?

Yutulan Mide Balonu takılırken endoskopi gerekmediği gibi çıkarmak için de herhangi bir işlem uygulanmasına gerek yoktur. Balon midenizde yaklaşık 4 ay süre ile kalır ve bu süre sonunda balonun içeriği kendiliğinden boşalır ve sönen balon boşaltım yolu ile vücuttan atılır. 

Yani balonun takılması kadar çıkarılması da zahmetsiz ve konforludur.

 

Allurion Mide balonu ile sorulan sorular bunlarla sınırlı değil elbette ama konunun dağılmaması adına bu yazıda yalnızca uygulamaya dair sorulara yer verdik. Obezite tedavisinde çokça tercih edilen bu yöntemle ilgili merak ettiğiniz başka konular varsa çekinmeden bize iletin.

Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

Allurion Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide balonu için uygun olan hastaların tümüne uygundur. Diğer mide balonlarından tek farkı uygulama kolaylığı. Örneğin anestezi almaktan korkan yada anestezi alması sakıncalı olabilecek hastalar için en ideal yöntemdir. Sadece bu bile çok büyük bir tercih sebebidir. Ameliyat kararı verildiğinde yapılacak işlemden çok anestezi hakkında endişelenen hatta anestezi korkusuyla operasyondan vazgeçen hasta sayısı sanılandan çok daha fazladır. Ayrıca diğer balonların çıkarılması için de anestezi ve endoskopi uygulanırken Allurion Mide Balonu kullanım süresi sonunda doğal yollarla vücuttan atılır. Böylelikle bir değil, iki kez anesteziden sizi kurtarır. 

Yutulan Mide Balonunun Diğer Avantajları

Allurion Mide Balonu midenizde 4 ay süreyle kalır ve siz bu süre zarfında diyetinizi kolaylıkla uygularsınız. Egzersiz ile de desteklediğiniz takdirde 25-30 kg’a varan kilo kaybı sağlanması mümkündür. Diğer mide balonlarında balonun çıkarılma süresi çeşidine göre 6 ay ila 1 yıl arasında değişir. Yapılan çalışmalara göre toplam kilo kaybının %80’i balon kullanımının ilk 3 ayında gerçekleşmekte, 4 aydan sonra balonun toplam kilo kaybına anlamlı bir katkı sağlamadığı gözlemlenmiştir. İşte bu sebeple Allurion Balon midenizde 4 ay kalır ve sonrasında balon içeriği kendiliğinden boşalarak balon doğal yollarla vücuttan atılır.

 

Allurion Mide Balonu silikon mide balonlarına  kıyasla %85 daha ince ve esnektir. Böylelikle bir hap gibi kapsüle sığdırılmıştır. Bu sebeple halk arasında “Mide Balonu Hapı” olarak da bilinir. Son derece sağlam bu yapısından dolayı delinme riski yok denecek kadar azdır. Şimdiye kadar yapılmış olan 15000+ uygulamada hiç delinme vakası bildirilmemiştir.

 

Balon 550 ML’ye kadar şişirilmektedir. Yapılan çalışmalarda 550 ML hacmindeki balonların ideal kilo kaybını desteklediği, 550 ML üzerinde şişirilmesinin anlamlı bir ek kilo kaybı sağlamadığı görülmüştür. İdeal boyutta şişirilmiş ince ve esnek balon diğer balonlara kıyasla daha az şişkinlik hissi, bulantı ve kramp  gibi rahatsızlıkların yaşanma olasılığının daha düşük olması demektir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu ile İlgili Merak Edilenler

Allurion yutulabilir mide balonu vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan kişiler için idealdir. Vücut kitle indeksi en önemli kriterlerden olsa da, tek başına belirleyici değildir. Yandaş hastalıklar, abdominal yağlanmanın fazla olması gibi durumlarda, hasta uygun V.K.İ aralığında olmamasına rağmen mide balonu uygulamasına karar verilebilir. Ayrıca Allurion Mide Balonu mide balonu uygulamasına uygun olan ancak anestezi almasında sakınca olan ya da anestezi almak istemeyen kişiler için en ideal obezite tedavisi seçeneğidir.

Yutma güçlüğü yaşayan kişilere ve son 1 yıl içerisinde karın bölgesinden büyük cerrahi girişim geçirenlere de Allurion mide balonu uygulaması yapılamamaktadır.

Yutulabilir mide balonu kapsül şeklinde sıkıştırılmıştır. Normal bir hap boyutundan biraz daha büyük olan bu kapsülü yutarken doktorumuz size yardımcı olmaktadır. Uygulama sırasında mide balonu hapını yutmakta biraz zorlanma veya öğürme yaşamanız olasıdır ve bu durum normaldir. Doktorumuz kolaylıkla balonu yutabilmeniz için size gereken yönlendirme ve desteği sağlayacaktır. Ancak genel olarak hastalarımız mide balonunu hiç zorlanmadan yutmaktadırlar, şu ana kadar kapsülü yutamadığı için uygulamadan vazgeçilen hiçbir hastayla karşılaşmadık.

Evet, yutulan mide balonunun standart mide balonlarıyla kıyaslandığında etkinlik olarak bir farkı yoktur.

Allurion Mide Balonu uygulaması hastane, görüntüleme merkezi yada röntgen cihazı bulunan uygun bir klinikte ve doktor tarafından yapılır. Bu sorunun burada yer almasını yadırgayanlar olabilir ancak Türkiye'de en çok Allurion balon uygulaması yapan doktor* olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki en çok sorulan konulardan biri.  "Yutulan mide balonunu kendimiz evde mi yutuyoruz?", "Mide balonu uygulamasını doktorun mu yapması gerekiyor?" ve hatta "Mide balonu nereden sipariş verebilirim, kargoyla gönderiyor musunuz?" şeklinde yüzlerce soruyla karşılaştık. Bu yüzden tekrar belirtmek isterim ki, mide balonu hapı evde kendi kendinize yutabileceğiniz birşey değildir 🙂

*  Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ Allurion Technologies şirketinin verilerine göre, 2020 yılında Türkiye'de en yüksek Allurion Balon uygulama sayısına sahiptir.

Allurion Mide Balonu uygulamada kolaylık sağlamasının yanı sıra, standart mide balonlarında uygulama esnasında anestezi kaynaklı genel risklerden de sizi kurtarır. "Endoskopi yoksa, mide balonunun doğru yerde olduğundan nasıl emin oluyorsunuz?" sorusu akıllara gelebilir. Kapsül yutulduktan sonra mide balonunu şişirmeden önce röntgen çekerek balonun midede olduğundan emin oluyoruz. Sonrasında balonu şişiriyoruz ve tekrar röntgen ile kontrol ederek işlemi güvenli bir şekilde sonlandırıyoruz. Dolayısıyla Allurion Mide Balonu uygulaması diğer mide balonlarına göre çok daha az risk taşır.

Tüm mide balonlarında olduğu gibi alışma dönemi dediğimiz ilk 3 gün içerisinde bulantı, kusma ve kramp gibi rahatsızlıklar yaşama ihtimaliniz vardır. Ancak bu rahatsızlıkları yaşama ihtimaliniz Allurion balonda diğer mide balonlarına göre son derece düşüktür. Bunun sebebi Allurion balonun özel, daha yumuşak ve daha ince yapısıdır.

Obezitenin tüm tedavi seçeneklerinde diyetisyen desteği oldukça önemlidir. Yutulan Mide Balonu midede 4 ay kalır ancak, diyetisyen desteği 6 ay boyunca devam etmesi gerekmektedir. Böylelikle balon midenizde iken kazandığınız sağlıklı beslenme alışkanlığını, balon midenizden atıldıktan sonra da sürdürebilmeniz için gerekli desteği size sağlamış oluruz.

Mide balonunu yuttuktan ortalama 16 hafta sonra balon üzerindeki valf açılarak balonun içeriği kendiliğinden boşalacaktır. İçi boşalan balon dışkı yolu ile dışarı atılır. Hastalarımızın büyük çoğunluğu balonun atıldığını farketmediklerini söylüyorlar. Farkettiklerini söyleyenler ise atılan balonu görerek anladıklarını belirtiyorlar. Yani balon atıldıktan sonra midenizde bir boşluk hissi oluşmuyor.

Bu da Allurion Mide Balonunun standart mide balonlarına göre bir diğer avantajıdır. Endoskopi ile uygulanan balonlar mideden çıkarıldıktan sonra hastalarda "Artık midemde balon yok, yeniden kilo alacağım!" korkusu oluşuyor ve bu kaygıyla yeniden psikolojik yeme bozuklukları yaşayabilmeleri olası oluyor. Yutulabilir mide balonunda balonun vücuttan atıldığını farketmeyen hasta, hala balonun midesinde olmasının verdiği psikolojik rahatlıkla sağlıklı beslenmesine ve diyetine kolaylıkla devam edip, balon atıldıktan sonra da kilo vermeye devam edebiliyor.

Gerekli görüldüğü takdirde ikinci kez Elipse mide balonu uygulamasında bir sakınca yoktur. Mide balonları fizyolojik yapıda herhangi bir değişime sebep olan uygulamalar olmadıkları için birden fazla kez uygulama yapılabilmektedir. Ancak ben kendi adıma hastalarıma ikinci uygulama için bir süre beklenmesini tavsiye ediyorum. Çünkü defalarca bahsettiğimiz gibi balon mideden atıldıktan sonra da kilo kaybı devam edebilmektedir.

Elbette Yutulabilir Mide Balonu fiyatlarını açıkca buraya yazamayacağımızı sizler de biliyorsunuz. Hala okumadıysanız bu konuda "Mide Balonu Fiyatları " yazımızı okumanızı öneririm. Bu konuda üzerinde durmak istediğim bir nokta da hastalarımızın "Endoskopi yapılmıyorsa, su ile yutuluyorsa fiyatının daha ucuz olması gerekmez mi?" sorusu. Allurion mide balonu standart balonlardan daha yüksek bir teknoloji ile üretilmiş, kapsül boyutunda sıkıştırılmış bir mide balonudur. Dolayısıyla Allurion mide balonunun maliyeti daha fazladır. Ayrıca uygulaması diğer balonlardan çok daha konforlu, yan etki görülme olasılığı çok daha az olan bir balonun diğer mide balonlarından ucuz olmasını beklemek biraz hayal olmaz mı? Ama bu söylediklerim size Allurion balonun çok pahalı olduğunu düşündürmesin tabi ki, standart mide balonlarıyla arasında çok yüksek bir fiyat farkı yok.

Güncel Allurion Mide Balonu fiyatlarını bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz...

Sayfa köşesinde gördüğünüz Whatsapp butonuna tıklayarak bize mesaj gönderebilir, telefon veya e-mail yoluyla da bilgi alabilirsiniz.

Dilerseniz Instagram hesabımızdan da bize mesaj gönderebilirsiniz, hem belki Allurion Mide Balonu Taktıranların Yorumlarını ve Yutulan Mide Balonu Uygulama Videolarını da incelemek istersiniz. Instagram profilimizde bolca video ve bilgi bulunuyor, tabi ki takip etmeyi de unutmayın 🙂

Numarınızı Bırakın
Sizi Arayalım

op. dr. erkam tülübaş
YOU MAY BE INTERESTED IN
Other Treatments
allurion mide balonu