Obezite DiyabeteTansiyon HastalıklarınaKalp KrizineKansereEklem RahatsızlıklarınaUyku Apnesine Sebep Olur!

Obezite Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi şöyle tanımlar; Vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesidir.

Obezitenin belirlenmesinde en sık kullanılan ölçüm vücut kitle indeksi (VKİ)’dir. Vücut kitle indeksi 40kg/m2 nin üzerindeki hastalar morbid obez olarak tanımlanırlar ve ek hastalıkları olmasa bile cerrahi tedavi adayıdırlar.

 VKİ, vücut ağırlığının kilogram olarak boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile bulunmaktadır.Ancak VKİ, vücut kilosundaki artışların kas yapılara mı, yoksa obeziteye mi bağlı olduğunu ayırt etmede yeterli olamamaktadır. Bu nedenle “obez miyim?” sorusuna yanıt bulmak için doktorunuza başvurmanız en doğru yöntem olacaktır.

Vücut Kitle İndeksi nasıl hesaplanır? VKİ'ne göre obezite değerleri

Vücut Kitle İndeksinizi Biliyor musunuz?

Obezitenin belirlenmesinde ve sağlıklı kiloda olup olmadığınızı öğrenmek için Vücut Kitle Endeksinizi öğrenmek için tıklayın.

Obezite Nasıl Sınıflandırılır?

Obez misiniz?
Sağlıklı kilonuzda mısınız?

Vücut Kitle İndeksine Göre Sınıflama

Düşük Kilolu < 18.5

Normal Kilolu 18.5 – 24.9

Kilolu ≥ 25.0

Aşırı kilolu 25.0 + 29.9

Obez ≥ 30.0

Sınıf 1 Obez 30.0 – 34.9

Sınıf 2 Obez 35.0 – 39.9

Sınıf 3 Obez ( Morbid Obez ) ≥ 40.0

Obezitenin Günlük Hayata Etkileri

Obezite Tip II Diyabet hastalığının en büyük risk faktörüdür. Obezite ve Tip II Diyabet birbiriyle ileri derece ilişkili olduğundan obezite tedavi edildiğinde diyabetin de iyileştiği gözlenmektedir.

Artan vücut ağırlığı ile birlikte sıklıkla artan kanbasıncı obeziteyi Hipertansiyon hastalığının risk faktörü haline getirmektedir. Obezite hastalarının yaklaşık %70’inde Hipertansiyon görülmektedir.

Obezite kalp üzerinde yaratmış olduğu yapısal değişiklikler nedeniyle kardiyovasküler hastalık riskini artırmaktadır. Obezite kalp yetmezliği ve kalp krizini tetikleyen risk faktörleri arasında sigaradan sonra ikinci sıradadır. Ayrıca damar sağlığına da olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir.

Obezite eklem sağlığını direk olarak etkileyen faktörlerden biridir. Eklemlere binen yük arttıkça eklem ağrıları yaşamanız gayet doğaldır. Fazladan her 1 kilonun eklemlerinize 4 kilo yük bindirdiği düşünüldüğünde, obezitenin eklem sağlığını ne derece olumsuz etkilediği kolayca anlaşılmaktadır.

Obezite özellikle meme ve kolon kanseri gibi kanser türleri başta olmak üzere kanser hastalıkları için risk faktörüdür. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin kansere yakalanmamak için çok önemli olduğu bilinmektedir. Obezitenin de en büyük nedeni sağlıksız beslenme olduğundan obezite hastalarının kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğu ortadadır.

Obezitenin, Tip II diabetes mellitus, hipertansiyon, aterosklerotik kalp hastalıkları, eklem hastalıkları ve kanserin yanı sıra uyku apnesine, gastroözefageal reflüye, alt ekstremitede venöz staza ve üriner staz inkontinansa neden olduğu bildirilmektedir. Bu fiziksel hastalıkların yanı sıra obezite birçok ruhsal soruna da yol açtığı bilinmektedir. Obezite sağlıksız ve konforsuz bir yaşam demektir.

Obezite Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Obezite kurtulunması gereken ciddi bir sağlık problemidir. Obezitenin tedavisi ancak besinlerle alınan enerjinin daha fazlasının yakılması ile mümkündür. İşte bu yüzden obezite tedavilerinin tümünün temeli vücuda alınan kaloriyi azaltmaktır. Obezite tedavisinin ilk 4 adımı şu şekildedir:

Obeziteden kurtulmak mide küçültme ameliyatları ile imkansız değil.

Obezite tedavisinde ilk önce bu 4 tedavi modeli denenmeli, başarısız olunduğu takdirde gerekli şartlar sağlanıyorsa “Obezite Cerrahisi” ya da “Cerrahi dışı tedaviler (Mide Balonu ve Mide Botoksu)” ile obeziteden kurtulmanız için yanınızdayız… 

Obezite Cerrahisi

  • Tüp Mide Ameliyatı nedir?
  • Gastric by-pass nedir?
  • Mide küçültme ameliyatları kimlere uygulanır?
Daha Fazla Bilgi

Cerrahi Dışı Tedaviler

  • Mide Balonu Nedir?
  • Mide Botoksu Nedir?
  • Bu tedaviler kimlere ve nasıl uygulanır?
Daha Fazla Bilgi

Obeziteye karşı çaresiz değilsiniz. Tüm ekibimizle ve pozitif enerjimizle biz yanınızdayız...

Obeziteden kurtulmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Hemen Ara