Mide Balonu Uygulaması ve Sonrası

Mide Balonu nedir, nasıl uygulanır? Mide balonu sonrası nasıl beslenmek gerekir, nelere dikkat edilmelidir? Uygulanması gereken diyet ve tüketilmemesi gerekenler.
Mide balonu sonrasında sizi neler bekliyor
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email

Mide balonu nedir?

Mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan cerrahi dışı yöntemlerden sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Vücut kitle indeksi obezite cerrahisi için uygun olmayan veya cerrahi için uygun fakat ameliyat öncesinde kilo vermesi gereken hastalara uygulanır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu endoskopik bir işlemdir. Balon, endoskopi ile ağız yoluyla yemek borusundan geçirilerek mide içine yerleştirilir. İşlem hafif bir anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta, işlem öncesinde uygulamayı yapacak hekim tarafından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bilgilendirilmelidir.

Mideye balon konulmadan önce midenin içi endoskopik olarak kontrol edilir ve bir engel olmadığına emin olunduktan sonra işleme başlanır. Mide içine sönük olarak gönderilen balon, mideye ulaştığında ucuna bağlı olan tüp aracılığıyla yaklaşık 400-700 cc havayla veya serumla doldurularak şişirilir ve bağlı olduğu tüpten ayrılarak midenin içine bırakılır. İşlem yaklaşık 10-15 dk sürer.

Mide balonu konuda “deneyimli” bir genel cerrah tarafından yapıldığında son derece risksiz bir işlemdir. Uygulama yapacak hekimin mutlaka gerekli eğitimi almış ve deneyim kazanmış olması gerekir. Endoskopi yapabilen her doktorun yapabileceği bir işlem değildir. Aksi şekilde davranılması ciddi komplikasyonlara ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Mide balonu nasıl kilo verdirir?

Balon midede kapladığı hacim ile az yemeye, daha uzun süreli tokluğa ve bunlarla birlikte gelen kilo kaybına yardımcı olur. Yaklaşık 6 ay – 1 yıla kadar midede kalabilen balon ile fazla kilonuzun %10-15’ini verebilirsiniz. Bu da vücut kitle indeksinize göre yaklaşık 15 ile 30 kg arasında kilo verebilirsiniz demektir. Tabii ki tüm obezite tedavi yöntemlerinde olduğu gibi diyetinize uymanız şartı ile bu kilo kaybına ulaşabilirsiniz. Unutmayın; uygulanan işlemler obeziteye çözüm değil çözüme ulaşmanıza yardımcı olacak araçlardır. Diyet ve egzersiz ile desteklendiğinde mide balonu oldukça etkili bir zayıflama yöntemidir.

Mide balonu size tokluk hissi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur fakat istenilen kiloyu vermek daha da önemlisi koruyabilmek için yeme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişikliği şarttır. Balon çıkarıldıktan sonra da aynı sağlıklı beslenme düzenini devam ettiren hastaların verdiği kilolar kalıcı olurken, eski alışkanlıklarına dönen hastaların verdikleri kiloyu geri almaları kaçınılmazdır.

Böyle söylendiğinde hastalarda “ Ömür boyu diyet yapacağım” düşüncesi oluşabilir. Hayır, ömür boyu diyet yapmayacaksınız. Yalnızca yeme alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. 6 ay herhangi bir alışkanlığı değiştirmek için oldukça yeterli bir süredir. 6 ay boyunca sağlıklı yemeyi başarmış ve artık buna alışmışken neden tekrar sağlıksız beslenmeye dönmek isteyesiniz ki? Kaldı ki yıllarca obezite ile mücadele etmiş ve zorluklarını bilen kişiler için ideal kiloya ulaştıktan sonra bu sağlıklı yaşam tarzını sürdürmek ve benimsemek hiç de zor olmayacaktır. Kısacası hiç zor değil ve başarmak sizin elinizde.

Obeziteden nasıl kurtulurum

Mide balonu sonrası beslenme

Balona uyum sürecinin kolaylıkla ve mümkün olduğunca ağrı,kramp,kusma olmadan atlatılması için ilk 3 gün sıvı diyet yapılmalıdır.

Balon midenize yerleştirildikten kısa zaman sonra yudum yudum su içmeye başlarsınız. Daha sonra meyve suyu, açık çay, bitki çayları, laktozsuz süt, yoğurt, tanesiz çorbalar, protein destekleri ile sıvı diyetini 3 gün uygularsınız.

Dehidrasyondan kaçınmak için günlük minumum 1500 ml sıvı tüketmelisiniz.

Mide yanması, ağrı, şişkinlik ve kusma bu süreçte yaşanabilecek olumsuzluklardır. Bunları yaşamamak yada en aza indirgemek için içtiğiniz sıvıların çok sıcak ve çok soğuk olmamasına özen gösterin. Ayrıca kesinlikle pipet kullanmayın, yudum yudum için.

İlk 3 gün sıvı diyetini tamamladıktan sonra 4-10 gün boyunca yumuşak diyet uygulanır. Bu dönemde sıvı diyetinize ek sebze-meyve püreleri, tam tahıllar, yumurta, peynir, et, tavuk, balık, hindi iyi pişirilip püre haline getirilmiş şekilde tüketilebilir. Porsiyonlar küçük ve blender ile püre haline getirilmiş olmalı, yavaş yavaş yenmeli ve yemek için azami süre ayrılmalı, öğünler arasında en az 1 saat olmasına dikkat etmelisiniz. Bu süreçte en ufak detaya bile dikkat etmek, katı gıdaya geçişte size büyük kolaylık sağlayacaktır.

10 günün sonunda herhangi bir problem yaşamadığınız takdirde normal diyete geçiş yapabilirsiniz.

Beslenme uzmanınız ile 3- 4 saatten fazla aç kalmayacağınız şekilde günlük en az 4 öğün içeren bir beslenme programı planlanmalıdır.

Günlük tüketeceğiniz besin mide balonu ile kısıtlandığı için günlük almanız gereken enerji miktarı azalacak ve protein alımınızı da etkileyecektir. Maksimum yağ kaybı, kas kitlesinin korunması ve bu dönemde vücut direncinizde düşüş olmaması için protein tüketimine çok dikkat edilmesi gerekir.

Benzer durum vitamin ve mineraller için de geçerlidir. Kontrollerinizde yapılan tetkikler sonucunda vitamin ve mineral eksiklikleri görülürse doktorunuzun önerdiği takviyeleri ihmal etmemelisiniz.

Ayrıca şişkinlik ve kabızlık yaşamamak için lifli gıdalar ve prebiyotikleri de kesinlikle ihmal etmemeli, düzenli tüketmelisiniz.

Mide balonu sonrası kaçınmanız gerekenler

Diyetinizde mutlaka olması gerekenlerin yanında elbette uzak durmanız gerekenler de var.
•    Kızarmış gıdalardan uzak durun. Bunun yerine yiyecekleri ızgara ya da haşlama şeklinde hazırlayın.
•    İşlenmiş et ürünlerinden, soğuk etlerden ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
•    Yiyecekleri hazırlarken mümkün olduğunca az yağ, baharat ve tuz kullanın. Mayonez içerikli sosları kesinlikle kullanmayın.
•    Her türlü tatlılar, çikolata ve dondurmaları tüketmekten kaçının. Tatlı yerine meyve yada diyet jöle yemeye çalışın.
•    Kahve de tüketilmemesi gerekenler arasında. İlla ki kahve tüketecekseniz mutlaka kafeinsiz kahve tüketin.
•    Beyaz ekmek tüketmeyin, tam buğday veya diyet ekmekleri tercih edin.
•    Light ya da diyet bile olsa şekerli ve gazlı her türlü içecekten uzak durun.
•    Günlük yiyeceğiniz miktarı 3 ana öğün ve en fazla 2 ara öğüne bölün. Öğünler arasında mutlaka en az 1 saat süre olmalıdır.
•    Ana öğünlerinize yeterli vakit ayırın. Küçük lokmalarla, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin. Öğün sırasında sıvı almayın ve sıvı tüketimi için yemekten sonra en az 1 saat bekleyin.
•    Yemekten hemen sonra uzanmayın. Uzanır pozisyonda asla bir şey yemeyin.
•    Öğünler arasında kesinlikle başka şeyler yemeyin.

Eğer bu kurallara uyup, diyet ve egzersizinize sabırla devam ederseniz istediğiniz kiloyu verebilirsiniz. Obeziteden kurtulup sağlıklı bir yaşam sürmek yalnızca sizin elinizde.

Bu yazıyı beğendin mi? Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir