fbpx

Mide Balonu ile Obezite Tedavisi

Mide Balonu Nedir?

Ameliyatsız obezite tedavisi seçeneklerinden biri olan Gastrik balon (mide balonu), cerrahi bir işlem değildir. Endoskopik olarak yapılan ve anestezi gerektirmeyen bazen sedasyon altında yapılan bir işlemdir. Bu yöntemde mide içerisine bir balon yerleştirilerek midenin daha erken dolması ve tokluk hissinin daha çabuk hissedilmesi amaçlanmıştır. Geçici bir yöntemdir. Genellikle vücut kitle indeksi 27-35 kg/m² arasında ve şeker hastalığı gibi ek hastalıkları olmayan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Veya süper obez hastalarda operasyon öncesi hazırlık olarak bir miktar kilo kaybedilmesi amacı ile kullanılır.


Vücut kitle indeksinizi biliyor musunuz? Öğrenmek için tıklayın.


Seçilen balon türüne göre 6 ay-1 yıl gibi bir süre midede kaldıktan sonra tekrar endoskopik olarak çıkartılır. Hastaya balon takıldığı süreç zarfında kilo vermesi ve yeme alışkanlıklarını değiştirmesi için zaman kazandırmak hedef alınmaktadır.

Mide Balonu Hakkında Merak Edilenler

Midede belirli bir hacim kaplayan balon daha az yemek yiyerek daha çabuk doymanıza yardımcı
olacaktır. Mide balonunun diğer bir faydası da gıdaların mideden geçişini yavaşlatarak sizin daha uzun
süre tokluk hissetmenize yardımcı olmaktır. Mideye balon takılması tek başına zayıflamanızı sağlayacak bir işlem değildir. Ancak mide balonu diyetinizi zorlanmadan uygulamanıza yardımcı olarak zayıflamanızı sağlarken sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız için yeterli zamanı size sağlayarak sonradan verdiğiniz kiloları geri alma riskinizi de önemli ölçüde azaltır.

Balonun türüne göre değişmektedir. 4ay, 6 ay ile 1 yıl arasında midede kalabilmektedir.

Hastanın yaşı, yandaş hastalıkları, başlangıç kilosu gibi birçok kritere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 10-20 kg arasındadır.  Mide balonu çıkarıldıktan sonra da diyet ve egzersiz programını devam ettirmek tekrar kilo almamanız için son derece önemlidir.

Yapılan çalışmalarda total vücut ağırlığının ortalama %15-20’sinin mide balonu ile verilebileceği gösterilmiştir.

Cerrahi dışı obezite tedavi yöntemlerinden birisidir. Halk arasında mide balonu ameliyatı şeklinde de isimlendirilse de mide balonu uygulaması bir ameliyat değildir.  İşlem endoskopi ile anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Mide incelemesi yapıldıktan sonra balon uygulamaya engel bir durum yok ise endoskop yardımıyla balon yerleştirilir , balonun türüne ve midenin hacmine  göre metilen mavisi içeren sıvıyla ortalama 400-700 ml şişirilir.

İşlem öncesi 12 saatlik açlık gerekmekte, son 6 saatte sıvı dahi almamanız gerekmektedir. Son 1 hafta içerisinde aspirin ve benzeri kan sulandırıcıların kesilmesi önerilmektedir.

Mide balonu uygulaması ortalama 15 dakika sürmektedir.

Işlem anestezi eşliğinde olduğundan işlem sonrası 1 saat kadar hastanede kalmanızı öneririz.

İşlem sonrası aynı gün taburcu olursunuz. İşe dönüş süresi hastanın balona uyum sağlamasına göre değişiklik gösterir.

Balon takıldıktan sonra hastalarda midede kasılma, bulantı, kramp gibi şikayetler olabilmektedir. Mide balonu tatktıranların yorumlarına bakıldığında bazı hastalarda hiçbir şikayet yaşanmamaktadır. Hangi hastalarda bu şikayetlerin olabileceğini kestirmek pek mümkün değildir. Bu nedenle bulantı olacakmış gibi hastaya bilgilendirme yapılır ve gereklilik halinde kullanması gereken medikal tedavisi düzenlenir.

Mide balonu taktırdıktan sonra yaşayabileceğiniz şikayetler ile ilgili detaylı bilginin yer aldığı yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayın.

Mide balonu sonrası bulantı,kusma ,kasılma gibi şikayetler bir haftaya kadar olabilmekle birlikte hastaların büyük bir bölümünde iki üç gün içerisinde geçmektedir.

Tüm destek tedavilerine rağmen bulantı,kramp gibi şikayetleri gerilemeyen hastalarda mide balonu  çıkarılmak zorunda kalınabilmektedir. Bu şekilde hastanın balona uyum sağlayamaması ve balonun çıkarılması olasılığı %8 – 10’dur.

Balonun türüne göre 6 ay yada 1 yıl sonra balonun mideden çıkarılması gerekmektedir.

Balon ,takılırken olduğu gibi anestezi eşliğinde endoskopi yardımı ile çıkarılmaktadır. Şişirilen balonun önce içeriği boşaltılmakta sonrasında endoskop yardımı ile dışarı alınmaktadır. Mide Balonu çıkarılma videosunu buraya tıklayarak izleyin.

Hayır, mide balonu patlamaz fakat delinebilir. Konuyla ilgili detaylı bilginin yer aldığı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mide balonlarının çeşidine göre ve uygulamanın yapıldığı hastaneye göre fiyatları değişkenlik göstermektedir. Uygun hasta olup olmadığınızı ve güncel 2020 mide balonu fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

ANESTEZİ, ENDOSKOPİ, ÇIKARMA İŞLEMİ YOK

Klasik mide balonu uygulamalarının yanı sıra Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ Elipse Mide Balonu Uygulaması da yapmaktadır. Anestezi ve Endoskopi olmadan bir bardak su ile yutabileceğiniz mide balonu ile standart mide balonları ile aynı faydayı sağlarsınız. Üstelik çıkarma işlemi de yok. Elipse mide balonu yaklaşık 4 ay sonra içeriği kendiliğinden boşalarak doğal yollarla vücuttan atılır. Bu son derece konforlu ve etkili mide balonu çeşidi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ'a Mide Balonu Taktıran Hastalarımız Ne Diyor?

Mide Balonu Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İster misiniz?

 

Obezite blogumuzdaki mide balonu hakkındaki yazılarımıza da bir göz atın!

mide balonu fiyatı hesaplama
Erkam Tülübaş

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir? Mide balonu fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir? Fiyatlar neden değişkenlik gösterir? Okuyun, öğrenin…

Tamamını Oku »

Aklınızda hala soru işaretleri varsa

Bizi Arayın! Sorularınızı cevaplayalım ve obeziteden birlikte kurtulalım!
Başarabilirsin


Mide balonu için fiyat araştırması yapıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

× Yardımcı olabilir miyiz?