fbpx

Mide Balonu ile Obezite Tedavisi

Mide Balonu Nedir?

Ameliyatsız obezite tedavisi seçeneklerinden biri olan Gastrik balon (mide balonu), cerrahi bir işlem değildir. Endoskopik olarak yapılan ve anestezi gerektirmeyen bazen sedasyon altında yapılan bir işlemdir. Bu yöntemde mide içerisine bir balon yerleştirilerek midenin daha erken dolması ve tokluk hissinin daha çabuk hissedilmesi amaçlanmıştır. Geçici bir yöntemdir. Genellikle vücut kitle indeksi 27-35 kg/m² arasında ve şeker hastalığı gibi ek hastalıkları olmayan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Veya süper obez hastalarda operasyon öncesi hazırlık olarak bir miktar kilo kaybedilmesi amacı ile kullanılır.


Vücut kitle indeksinizi biliyor musunuz? Öğrenmek için tıklayın.


Seçilen balon türüne göre 6 ay-1 yıl gibi bir süre midede kaldıktan sonra tekrar endoskopik olarak çıkartılır. Hastaya balon takıldığı süreç zarfında kilo vermesi ve yeme alışkanlıklarını değiştirmesi için zaman kazandırmak hedef alınmaktadır.

Mide Balonu Hakkında Merak Edilenler

Midenin belirli bir hacmini kaplayan balon daha az yemek yiyerek daha çabuk doymanıza yardımcı
olacaktır. Mide balonunun diğer bir faydası da gıdaların mideden geçişini yavaşlatarak sizin daha uzun
süre tokluk hissetmenize yardımcı olmaktır.

Balonun türüne göre değişmektedir. 6 ay ile 1 yıl arasında midede kalabilmektedir.

Hastanın yaşı, yandaş hastalıkları, başlangıç kilosu gibi birçok kritere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 10-20 kg arasındadır.  Mide balonu çıkarıldıktan sonra da diyet ve egzersiz programını devam ettirmek tekrar kilo almamanız için son derece önemlidir.

Yapılan çalışmalarda total vücut ağırlığının ortalama %15-20’sinin mide balonu ile verilebileceğini gösterilmiştir.

Cerrahi dışı obezite tedavi yöntemlerinden birisidir. İşlem endoskopide anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Mide incelemesi yapıldıktan sonra balon uygulamaya engel bir durum yok ise endoskop yardımıyla balon yerleştirilir , balonun türüne ve midenin hacmine  göre metilen mavisi içeren sıvıyla ortalama 400-700 ml şişirilir.

İşlem öncesi 12 saatlik açlık gerekmekte, son 6 saatte sıvı dahi almamanız gerekmektedir. Son 1 hafta içerisinde aspirin ve benzeri kan sulandırıcıların kesilmesi önerilmektedir.

Mide balonu uygulaması ortalama 15 dakika sürmektedir.

Işlem anestezi eşliğinde olduğundan işlem sonrası 1 saat kadar hastanede kalmanızı öneririz.

İşlem sonrası aynı gün taburcu olursunuz. İşe dönüş süresi hastanın balona uyum sağlamasına göre değişiklik gösterir.

Balon takıldıktan sonra hastalarda midede kasılma, bulantı, kramp gibi şikayetler olabilmektedir. Mide balonu tatktıranların yorumlarına bakıldığında bazı hastalarda hiçbir şikayet yaşanmamaktadır. Hangi hastalarda bu şikayetlerin olabileceğini kestirmek pek mümkün değildir. Bu nedenle bulantı olacakmış gibi hastaya bilgilendirme yapılır ve gereklilik halinde kullanması gereken medikal tedavisi düzenlenir.

Mide balonu sonrası bulantı,kusma ,kasılma gibi şikayetler bir haftaya kadar olabilmekle birlikte hastaların büyük bir bölümünde iki üç gün içerisinde geçmektedir.

Tüm destek tedavilerine rağmen bulantı,kramp gibi şikayetleri gerilemeyen hastalarda mide balonu  çıkarılmak zorunda kalınabilmektedir. Bu şekilde hastanın balona uyum sağlayamaması ve balonun çıkarılması olasılığı %8 – 10’dur.

Balonun türüne göre 6 ay yada 1 yıl sonra balonun mideden çıkarılması gerekmektedir.

Balon ,takılırken olduğu gibi anestezi eşliğinde endoskopi yardımı ile çıkarılmaktadır. Şişirilen balonun önce içeriği boşaltılmakta sonrasında endoskop yardımı ile dışarı alınmaktadır. Mide Balonu çıkarılma videosunu buraya tıklayarak izleyin.

Hayır, mide balonu patlamaz fakat delinebilir. Konuyla ilgili detaylı bilginin yer aldığı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mide balonlarının çeşidine göre ve uygulamanın yapıldığı hastaneye göre fiyatları değişkenlik göstermektedir. Uygun hasta olup olmadığınızı ve güncel 2019 mide balonu fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Elipse Mide Balonu

Elipse mide balonu Hap gibi yutulur.

Elipse mide balonu, halk arasında  “Mide balonu hapı ” olarak da bilinen endoskopi gerektirmeyen, yutulabilen bir mide balonu çeşididir. Tıpkı diğer mide balonlarında olduğu gibi midenizde belli bir hacim kaplayarak daha az yiyecekle daha çabuk doymanıza imkan sağlar. Ayrıca gıdaların mideden geçiş süresini uzatarak daha geç acıkmanızı sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olur. Böylece zorlanmadan diyet yapabilir ve kolayca fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Elipse Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Elipse mide balonu anestezi ve endoskopi gerekmeksizin uygulanabilen bir mide balonu çeşididir. Kapsül şeklinde olan balon, kapsüle bağlı dolum kateteri ile birlikte su yardımıyla yutulur. Sonrasında Abdominal X-Ray (Röntgen) ile balonun midedeki pozisyonu kontrol edilir ve doktorunuz tarafından balon şişirilir. Kateter yavaşça ağızdan çıkarılır ve işlem tamamlanmıştır. Uygulama ortalama 20 dk sürer.

Elipse balon midede 4 ay süreyle kalır ve bu sürede toplam vücut kütlesinin %13-15′ i kadar kilo verilmesi mümkündür. Diyetisyen desteği ve egzersiz ile desteklendiği takdirde 25-30 kg’a kadar kilo kaybı sağlanabilir. Bu süre sonunda balon boşaldıktan sonra kendiliğinden doğal yollarla vücuttan atılır.

Elipse Mide Balonunun Avantajları

  • Elipse mide balonu güvenlidir. Ameliyata kıyasla son derece risksiz ve güvenli olan bu yöntem ile ameliyat sırasında yada sonrasında oluşabilecek komplikasyonları ve iyileşme sürecini dert etmenize gerek yok.
  • Anestezi yok. Anestezi almaktan korkan yada anestezi alması sakıncalı olan hastalar için ideal bir yöntem.
  • Endoskopi yok. Elipse mide balonu su ile yutulur, endoskopiye gerek yoktur.
  • Ekstra işlem gerektirmez. Diğer mide balonlarının kullanım süreleri dolduğunda endoskopi ile mideden çıkarılması gerekmektedir. Elipse mide balonu ise kullanım süresi sonunda doğal yollarla vücuttan atılır.
  • Elipse Mide Balonu diğer tüm mide balonlarına kıyasla komplikasyon oranı en düşük mide balonudur. Diğer mide balonlarında %20’lere varan oranlarda, komplikasyon ve ağır yan etkiler sebebiyle balonun çıkartılabilme durumu görülebilirken, Elipse Mide Balonun’da bu oran %1.49’dur

Yutulabilen mide balonu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz blog yazımızı da okuyun. >>>

Mide Balonu Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İster misiniz?

 

Obezite blogumuzdaki mide balonu hakkındaki yazılarımıza da bir göz atın!

Aklınızda hala soru işaretleri varsa

Bizi Arayın! Sorularınızı cevaplayalım ve obeziteden birlikte kurtulalım!
Başarabilirsin
× Yardımcı olabilir miyiz?