Ameliyat Yok, Endoskopi Yok, Anestezi Yok.

Yazımızda Neler Var?
  Add a header to begin generating the table of contents

  Elipse Mide Balonu Nedir?

  Yutulabilir mide balonu Elipse, halk arasında  “Mide balonu hapı ” olarak da bilinen endoskopi gerektirmeyen, yutulabilen bir mide balonu çeşididir. Tıpkı diğer mide balonlarında olduğu gibi midenizde belli bir hacim kaplayarak daha az yiyecekle daha çabuk doymanıza imkan sağlar. Ayrıca gıdaların mideden geçiş süresini uzatarak daha geç acıkmanızı sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olur. Böylece zorlanmadan diyet yapabilir ve kolayca fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yutulabilir balon midenizde bulunduğu süre zarfında sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız için gereken zamanı size sağlamış olur.

  Elipse mide balonu anestezi ve endoskopi gerekmeksizin uygulanabilen bir mide balonu çeşididir. Kapsül şeklinde olan balon, kapsüle bağlı dolum kateteri ile birlikte su yardımıyla yutulur. Sonrasında Abdominal X-Ray (Röntgen) ile balonun midedeki pozisyonu kontrol edilir ve doktorunuz tarafından balon şişirilir. Kateter yavaşça ağızdan çıkarılır ve işlem tamamlanmıştır. Uygulama ortalama 20 dk sürer.

  Elipse Zayıflama Programı 6 ay süren bir programdır. Elipse balon midede 4 ay süreyle kalır ve bu sürede toplam vücut kütlesinin %10-15′ i kadar kilo verilmesi mümkündür. Bu süre sonunda balon boşaldıktan sonra kendiliğinden doğal yollarla vücuttan atılır. Balon vücuttan atıldıktan sonra da diyetisyen desteği ve kilo kaybı devam etmektedir. Balonun midenizde bulunduğu süre içerisinde edindiğiniz sağlıklı beslenme alışkanlığını sürdürerek hem kilo vermeye devam edebilir, hem de geri kilo almanın önüne geçmiş olursunuz. Elipse Zayıflama Programı sonrasında toplamda 25-30 kg’a kadar kilo kaybı sağlanabilir.

  Elipse Mide Balonu Animasyonu
  Yutulabilir Mide Balonu Elipse Nedir, Nasıl Uygulanır?
  Elipse Mide Balonu Uygulaması izle, Elipse Balon kullanıcı yorumu seyret.
  Sueda Elipse Mide Balonu ile 34 Kilo verdi, şimdi ikinci Elipse Balonunu Takıyoruz. Elipse mide balonunun nasıl takıldığını izleyebilir, Elipse balon taktıran hastamızın yorumlarını ve ikinci balona nasıl karar verdiğini görebilirsiniz. Mide balonu uygulaması kaç kez yapılabilir sorusunun cevabını da Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ'tan bu videoda öğrenebilirsiniz.

  Elipse Mide Balonunun Avantajları

  Yutulabilir Mide Balonu ile İlgili Merak Edilenler

  Elipse yutulabilir mide balonu vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan kişiler için idealdir. Vücut kitle indeksi en önemli kriterlerden olsa da, tek başına belirleyici değildir. Yandaş hastalıklar, abdominal yağlanmanın fazla olması gibi durumlarda, hasta uygun V.K.İ aralığında olmamasına rağmen mide balonu uygulamasına karar verilebilir. Ayrıca Elipse Mide Balonu mide balonu uygulamasına uygun olan ancak anestezi almasında sakınca olan ya da anestezi almak istemeyen kişiler için en ideal obezite tedavisi seçeneğidir.

  Standart mide balonu uygulamasının da yapılamadığı; mide hastalıkları olanlara, hamilelere, daha önce tüp mide ameliyatı olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere veya yakın zamanda kanser tedavisi görmüş olan kişilere yapılamaz. Bunun yanında yutma güçlüğü yaşayan kişilere ve son 1 yıl içerisinde karın bölgesinden büyük cerrahi girişim geçirenlere de Elipse mide balonu uygulaması yapılamamaktadır.

  Yutulabilir mide balonu kapsül şeklinde sıkıştırılmıştır. Normal bir hap boyutundan biraz daha büyük olan bu kapsülü yutarken doktorumuz size yardımcı olmaktadır.  Uygulama sırasında mide balonu hapını yutmakta biraz zorlanma veya öğürme yaşamanız olasıdır ve bu durum normaldir. Doktorumuz kolaylıkla balonu yutabilmeniz için size gereken yönlendirme ve desteği sağlayacaktır. Ancak genel olarak hastalarımız mide balonunu hiç zorlanmadan yutmaktadırlar, şu ana kadar kapsülü yutamadığı için uygulamadan vazgeçilen hiçbir hastayla karşılaşmadık.

  Evet, yutulan mide balonunun standart mide balonlarıyla kıyaslandığında etkinlik olarak bir farkı yoktur. 6 aylık standart mide balonu ile sağlanabilen kilo kaybıyla aynı oranda kilo kaybı sağlanması mümkündür.

  Hastalarımızın en çok merak ettikleri konu kaç kilo verebilecekleridir. Bu konuda net bir rakam telaffuz etmek yanlış olur, ancak ortalama 15-20 KG civarında kilo kaybı bekleriz. Aslında hastanın verebileceği kilo miktarı mevcut kilosuyla bağlantılıdır. Vücut Kitle İndeksi daha yüksek bir hastamız 30 KG kilo kaybı sağlarken, daha düşük V.K.İ. değerine sahip bir hastamız 15 KG kilo kaybı sağlayabilir. Ancak bu iki hastanın tedavisi de başarıyla sonuçlanmıştır çünkü amacımız çok kilo vermek değil, hastamızı sağlıklı kilosuna kavuşturmaktır.

  Elipse Mide Balonu uygulaması hastane, görüntüleme merkezi yada röntgen cihazı bulunan uygun bir klinikte ve doktor tarafından yapılır. Bu sorunun burada yer almasını yadırgayanlar olabilir ancak Türkiye'de en çok Elipse balon uygulaması yapan doktor* olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki en çok sorulan konulardan biri. Mide balonu hapı olarak da bilinmesinden kaynaklı olsa gerek, "Yutulan mide balonunu kendimiz evde mi yutuyoruz?", "Mide balonu uygulamasını doktorun mu yapması gerekiyor?" ve hatta "Mide balonu hapını nereden sipariş verebilirim, kargoyla gönderiyor musunuz?" şeklinde yüzlerce soruyla karşılaştık. Bu yüzden tekrar belirtmek isterim ki, mide balonu hapı evde kendi kendinize yutabileceğiniz birşey değildir 🙂

  *  Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ Allurion Technologies şirketinin verilerine göre, 2020 yılında Türkiye'de en yüksek Elipse Balon uygulama sayısına sahiptir.

  Elipse Mide Balonu uygulamada kolaylık sağlamasının yanı sıra, standart mide balonlarında uygulama esnasında anestezi kaynaklı genel risklerden de sizi kurtarır. "Endoskopi yoksa, mide balonunun doğru yerde olduğundan nasıl emin oluyorsunuz?" sorusu akıllara gelebilir. Kapsül yutulduktan sonra mide balonunu şişirmeden önce röntgen çekerek balonun midede olduğundan emin oluyoruz. Sonrasında balonu şişiriyoruz ve tekrar röntgen ile kontrol ederek işlemi güvenli bir şekilde sonlandırıyoruz. Dolayısıyla Elipse Mide Balonu uygulaması diğer mide balonlarına göre çok daha az risk taşır.

  Tüm mide balonlarında olduğu gibi alışma dönemi dediğimiz ilk 3 gün içerisinde bulantı, kusma ve kramp gibi rahatsızlıklar yaşama ihtimaliniz vardır. Ancak bu rahatsızlıkları yaşama ihtimaliniz Elipse balonda diğer mide balonlarına göre son derece düşüktür. Bunun sebebi Elipse balonun özel, daha yumuşak ve daha ince yapısıdır.

  Obezitenin tüm tedavi seçeneklerinde diyetisyen desteği oldukça önemlidir. Yutulan Mide Balonu midede 4 ay kalır ancak, diyetisyen desteği 6 ay boyunca devam etmesi gerekmektedir. Böylelikle balon midenizde iken kazandığınız sağlıklı beslenme alışkanlığını, balon midenizden atıldıktan sonra da sürdürebilmeniz için gerekli desteği size sağlamış oluruz.

  Mide balonunu yuttuktan ortalama 16 hafta sonra balon üzerindeki valf açılarak balonun içeriği kendiliğinden boşalacaktır. İçi boşalan balon dışkı yolu ile dışarı atılır. Hastalarımızın büyük çoğunluğu balonun atıldığını farketmediklerini söylüyorlar. Farkettiklerini söyleyenler ise atılan balonu görerek anladıklarını belirtiyorlar. Yani balon atıldıktan sonra midenizde bir boşluk hissi oluşmuyor. Bu da Elipse Mide Balonunun standart mide balonlarına göre bir diğer avantajıdır. Endoskopi ile uygulanan balonlar mideden çıkarıldıktan sonra hastalarda "Artık midemde balon yok, yeniden kilo alacağım!" korkusu oluşuyor ve bu kaygıyla yeniden psikolojik yeme bozuklukları yaşayabilmeleri olası oluyor. Yutulabilir mide balonunda balonun vücuttan atıldığını farketmeyen hasta, hala balonun midesinde olmasının verdiği psikolojik rahatlıkla sağlıklı beslenmesine ve diyetine kolaylıkla devam edip, balon atıldıktan sonra da kilo vermeye devam edebiliyor.

  Tüm obezite tedavilerinde tedavi sonrasında geri kilo alımı ihtimali vardır ancak, Yutulan Mide Balonundan sonra edindiğiniz sağlıklı beslenme alışkanlığını sürdürdüğünüz sürece geri kilo alımı yaşamazsınız. Tüm mide balonları için geçerli olan bu durum bir önceki maddede ayrıntılı anlattığımız sebeplerden dolayı Elipse balonda daha kolay ve sürdürülebilirdir. Elipse balon vücuttan atıldıktan sonra sağlıklı beslenme alışkınlığını sürdürmek daha kolaydır ve geri kilo almak bir yana, mide balonu atıldıktan sonra kilo vermeye devam eden hastalarımızın sayısı oldukça fazladır.

  Gerekli görüldüğü takdirde ikinci kez Elipse mide balonu uygulamasında bir sakınca yoktur. Mide balonları fizyolojik yapıda herhangi bir değişime sebep olan uygulamalar olmadıkları için birden fazla kez uygulama yapılabilmektedir. Ancak ben kendi adıma hastalarıma ikinci uygulama için bir süre beklenmesini tavsiye ediyorum. Çünkü defalarca bahsettiğimiz gibi balon mideden atıldıktan sonra da kilo kaybı devam edebilmektedir.

  Elbette Yutulabilir Mide Balonu fiyatlarını açıkca buraya yazamayacağımızı sizler de biliyorsunuz. Hala okumadıysanız bu konuda "Mide Balonu Fiyatları " yazımızı okumanızı öneririm. Bu konuda üzerinde durmak istediğim bir nokta da hastalarımızın "Endoskopi yapılmıyorsa, su ile yutuluyorsa fiyatının daha ucuz olması gerekmez mi?" sorusu. Elipse mide balonu standart balonlardan daha yüksek bir teknoloji ile üretilmiş, kapsül boyutunda sıkıştırılmış bir mide balonudur. Dolayısıyla Elipse mide balonunun maliyeti daha fazladır. Ayrıca uygulaması diğer balonlardan çok daha konforlu, yan etki görülme olasılığı çok daha az olan bir balonun diğer mide balonlarından ucuz olmasını beklemek biraz hayal olmaz mı? Ama bu söylediklerim size Elipse balonun çok pahalı olduğunu düşündürmesin tabi ki, standart mide balonlarıyla arasında çok yüksek bir fiyat farkı yok.

  Güncel Elipse Mide Balonu fiyatlarını bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz...

  Sayfa köşesinde gördüğünüz Whatsapp butonuna tıklayarak direkt olarak Op. Dr. Erkam TÜLÜBAŞ ile görüşebilir, telefon veya e-mail yoluyla da bilgi alabilirsiniz.

  Dilerseniz Instagram hesabımızdan da bize mesaj gönderebilirsiniz, hem belki Elipse Mide Balonu Taktıranların Yorumlarını ve Yutulan Mide Balonu Uygulama Videolarını da incelemek istersiniz. Instagram profilimizde bolca video ve bilgi bulunuyor, tabi ki takip etmeyi de unutmayın 🙂

  Elipse mide balonu Hap gibi yutulur.

  Elipse Mide Balonu Size Entegre Bir Kilo Kaybı Programı Sunar

  Elipse Mide Balonu, yanında size ücretsiz sunulan bir Bluetooth ölçümleme cihazı ve ilerlemenizi takip edebileceğiniz bir mobil uygulama ile birlikte kilo verme programınızın eksiksiz ilerlemesini sağlar.

  Allurion akıllı baskül, yalnızca kilo takibi yapmanızı sağlamakla kalmaz. Vücut Kitle İndeksi, Yağ/Kas/Su oranları ve metabolizmanız ile ilgili daha birçok veriyi ölçümleyen bir cihazdır. Kablosuz veri paylaşımı sayesinde tüm bu verileri Elipse Mide Balonu kullanıcılarına özel hazırlanmış mobil uygulamaya gönderip, kilo verme süreci takibini sorunsuzca yapabilirsiniz.

  Allurion Smart Baskül ve Allurion Mobil Uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

  Yutulabilen mide balonu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz blog yazılarımızı da okuyun. >>>

  Yutulabilen Mide Balonu, Elipse balon
  Erkam Tülübaş

  Hap Gibi Yutulan Mide Balonu

  Elipse mide balonu ile mide balonu uygulaması artık daha kolay ve konforlu. Yutulabilen mide balonu hapı hakkında detaylı bilgi bu makalede.