Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Elipse Mide Balonu uygulaması hakkında sıkça sorulan sorulara cevaplar bu yazıda. Yutulan mide balonunu siz de merak ediyorsanız okuyun, öğrenin...
Yutulan Mide Balonu

Elipse Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Başta uygulama kolaylığı olmak üzere standart mide balonlarına göre birçok avantajı olan Elipse Mide Balonu hakkında son zamanlarda çokça soru alıyoruz.  En çok da uygulamanın nasıl yapıldığı merak ediliyor. Endoskopi yok, anestezi yok, su ile yutuyoruz bunları herkes öğrendi ama gelen sorularla birlikte uygulamanın detayları hakkında daha çok bilgi vermek gerekiyor diye düşündüm.

Elipse Mide Balonu nedir, ne işe yarar henüz bilmiyorsanız öncelikle Hap gibi yutulan mide balonu yazımızı okuyabilirsiniz.

Haydi gelen sorular üzerinden Elipse Mide Balonu uygulamasını nasıl yapıyoruz anlatalım.

Mide Balonu Hapını Nereden Alabilirim?


Evet, neredeyse en çok sorulan ve internette arama yapılan soru bu…

Öncelikle belirtilmesi gereken şey Elipse Mide Balonu hap değil, sıkıştırılmış ve özel yapısı sayesinde hap formunda küçültülmüş bir mide balonudur. Mide balonu hapı kelimesinin halk arasında yayılmasının,  hapa benzer bu şeklinden ve hap gibi yutulabilmesinden dolayı olduğu ortada. Ama tabi ki kapsül şeklinde ve rahatça su ile yutulabilecek boyutta olması, mide balonunu satın alıp evinizde yutabileceğiniz anlamına gelmiyor 🙂

Bu cümle ile  doğrudan bağlantılı bir diğer soru ile devam edelim.

Elipse Mide Balonu Hastanede mi Yutulur?


Net yanıt, evet. Yutulabilir balon, Mide Balonu uygulaması yapan doktor nezaretinde hastanede yutulur. Tamam uygulama gayet kolay ve konforlu ama “Hapı yuttum, bitti.” denecek kadar da basit değil elbette.

Uygulamanın detaylarına gelecek olursak, öncelikle hastanın balonu yutup yutamayacağını görebilmek için balonla aynı boyuttaki deneme kapsülü su ile hastaya yutturulur.  Hasta bu kapsülü zorlanmadan yuttuğu takdirde ucunda kateter bulunan gerçek kapsülü yutmaya hazırdır. Kapsül şeklinde olan balon, kapsüle bağlı dolum kateteri ile birlikte su yardımıyla yutulur. Sonrasında Abdominal X-Ray (Röntgen) ile balonun midedeki pozisyonu kontrol edilir ve Elipse balon uygulamasını yapan doktor tarafından balon şişirilir. Doktorunuz kateteri yavaşca ağzınızdan çıkarır ve işlem tamamlanmıştır. Uygulama ortalama 20 dk sürer.

 

Mide balonu hapı nasıl yutulur?Yutulan Mide Balonu İsteyen Herkese Uygulanabilir mi?

Elipse Mide Balonu uygulaması da tüm obezite tedavileri gibi hasta uygun endikasyona sahipse yapılabilir. Yalnızca uygulama öncesinde muayenede tedaviye uygun olduğuna karar verilen hastalara uygulanır. Muayenede vücut kitle indeksiniz, yeme alışkanlıklarınız, tedavi geçmişiniz ve uygulamaya engel herhangi bir durumunuzun olup olmadığı detaylıca incelenir. Öncelikle Vücut Kitle İndeksiniz ortalama 27-35 kg/m² aralığında olmalıdır.

Vücut kitle indeksinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Uygulamaya engel durumlar ise şunlardır:
• Son 12 ay içerisinde Abdominal veya Pelvik Cerrahi geçmişi ( Sezaryen, Diagnostik Laparoskopi, Laparoskopik Apendoktomi, Laparoskopik Kolesistektomi operasyonları hariç)
• Yutma mekanizmasında anomali olması.
• Hastanın bilinen mide rahatsızlıklarının mevcut olması.
• Kanser, enflamatur hastalıklar, gastrointestinal kanama yada diğer gastrointestinal sistem hastalıkları.
• Hamilelik yada Laktasyon döneminde olmak.
• 18 yaşın altında olmak

Elipse Mide Balonu Uygulamasından Sonra Hastanede Yatmam Gerekir mi?

Hayır. Mide balonu uygulamasından sonra hastaneden ayrılabilirsiniz. Elipse balonun özellikle yurt dışından gelen hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biri de budur. Ayrıca diğer mide balonlarına kıyasla yan etki görülme olasılığı oldukça düşük olduğu için uçak yolculuğuna hazır olma süreleri de kısadır. Ve tabi kullanım süresi bittiğinde balonu çıkarmak için yeniden gelmeleri de gerekmez. Bu kolaylıkları göz önünde bulundurulduğunda 15-30 kg vermek için en akıllıca alternatif Elipse Mide Balonu olmaktadır.

Elipse Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Yutulan Mide Balonu takılırken endoskopi gerekmediği gibi çıkarmak için de herhangi bir işlem uygulanmasına gerek yoktur. Balon midenizde yaklaşık 4 ay süre ile kalır ve bu süre sonunda balonun içeriği kendiliğinden boşalır ve sönen balon boşaltım yolu ile vücuttan atılır. Yani balonun takılması kadar çıkarılması da zahmetsiz ve konforludur.

Elipse Mide balonu ile sorulan sorular bunlarla sınırlı değil elbette ama konunun dağılmaması adına bu yazıda yalnızca uygulamaya dair sorulara yer verdik. Obezite tedavisinde çokça tercih edilen bu yöntemle ilgili merak ettiğiniz başka konular varsa çekinmeden bize iletin.

Erkam Tülübaş

Erkam Tülübaş

22 thoughts on “Elipse Mide Balonu Nasıl Uygulanır?”

 1. Merhaba hocam, 6 yıl önce mide küçültme ameliyatı oldum. 50 kilo verdim. 10 kilosunu geri aldim. Şu an da 100 kiloyum. Zayıflayamiyorum. 60 yaşındayım. Benim için bu yöntem uygun mudur ? Fiyat alabilir miyim?

  1. Erkam Tülübaş

   Maalesef tüp mide ameliyatı geçirmiş kişilere mide balonu uygulaması yapılamamaktadır. Ancak muayeneye gelme şansınız varsa, beslenme alışkanlıklarınızı ve durumunuzu gözden geçirip başka bir tedavi planlayabiliriz.

    1. Erkam Tülübaş

     Mide balonu uygulaması İstanbul Fulya’da yapılmaktadır. Fiyat bilgisi size mail olarak iletilmiştir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağın hastalığı olarak adlandırılmaya başlanan obezite birçok yandaş hastalıkla birlikte sağlığımızı tehdit ediyor. Obezite hakkında bilinç oluşturmak ve toplumu önlenebilir bu hastalıktan mümkün olduğunca arındırmak adına paylaştığımız bilgileri takip ve tavsiye etmenizi önemsiyoruz. Lütfen sosyal medya hesaplarımıza ve diğer yazılarımıza da bir göz atın.

Mutlaka Okumalısınız
mide balonu fiyatı hesaplama
Mide Balonu
Erkam Tülübaş

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir? Mide balonu fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir? Fiyatlar neden değişkenlik gösterir? Okuyun, öğrenin…

Yazıyı Oku »

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Videolara da göz atın...

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

E-mail grubumuza kaydolarak yeni yazılardan ve diğer gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Mide balonu için fiyat araştırması yapıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

× Yardımcı olabilir miyiz?